GeriDünya Hollandalı işadamına Halepçe katliamı davası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hollandalı işadamına Halepçe katliamı davası

Iraklı Kürtlerin, Saddam Hüseyin rejimine kimyasal madde satan Hollandalı işadamı Frans van Anraat'a açtığı tazminat davası başladı.

Kurbanların yakınlarının avukatı Liesbeth Zegveld, bugün Lahey'deki mahkemede 16 müvekkilinin yazılı başvurularının görüşüleceğini belirtti.

Zegveld, Van Anraat için verilen mahkumiyet kararının Hollanda Yüksek Mahkemesi tarafından onaylandığını hatırlatarak, bununla birlikte bu büyük davada zararların tazmin edilmesinin zor olacağını vurguladı.

Van Anraat, Hollanda'da savaş suçu işlediği gerekçesiyle 16 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Van Anraat, tazminat davalarıyla ilgili olarak, Saddam rejimi yıkıldıktan sonra o ülkeden bu ülkeye kaçarken bütün parasını harcadığını söylemişti.

Hollandalı iş adamının 1980'li yıllarda Irak'a sattığı kimyasal maddeler hardal gazına dönüştürüldükten sonra Iraklı Kürtler ve İranlılara karşı kullanılmıştı.

Saddam Hüseyin, 1988'de İran-Irak savaşında İran ordusunun ilerleyişini durdurmak için Kuzey Cephesi Komutanı Korgeneral Ali Hasan El-Mecid El-Tikriti'ye zehirli gaz bombaları kullanmayı emretti.

16 Mart 1988'de zehirli gaz bombalarını taşıyan sekiz MiG-23 uçağı Halepçe kasabasını bombaladı. Katliamda Halepçe sakinleri, İran askerleri ve Peşmergelerle birlikte 5000'den fazla insanın öldüğü, 7000'den fazla insanın yaralandığı tahmin ediliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle