GeriDünya Hollandalı gençler ‘cep’ batağında
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hollandalı gençler ‘cep’ batağında

Hollanda'da cep telefonu, markalı giysi ve motosiklet tutkusu, gençleri giderek artan oranda daha çok borç batağına düşürüyor. Borçlarını ödeyemez duruma gelen gençlerden bazıları, kendilerini suç çevrelerinin içinde buluyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın araştırmasına göre, bankalara borçlanan 25 yaşın altındaki gençlerin yüzde 16'sı, bu borçlarını tamamen ödeyemez duruma düştü. Borçlu bulunan gençlerin yüzde 30'u da, borç taksitlerini geciktirerek ödeyebiliyor.

Borçlarını ödeyemez duruma düşen gençlerin sayısındaki artış, son iki yılda görüldü. Bu duruma özellikle cep telefonu merakı, markalı giysi özentisi ve motosiklet tutkusunun yol açtığı belirlendi.

Araştırmaya göre, 18 yaş dolayında olan ve aileleriyle kalan gençlerin aylık ortalama masrafları son bir yılda 700-800 florine (yaklaşık 150 milyon TL) kadar yükseldi. Bunun içinde cep telefonları için harcanan para en yüksek dilimi oluşturuyor.

Borçlanan gençlerden bazılarının, borçlarını ödeyemedikleri halde yeni harcamalara girişmeleri, bu kişileri suç çevrelerinin kucağına düşürebiliyor. Yetkililer, bu noktayı ısrarla vurguluyor.

BORÇ KURUMU

Borçlu gençlerin suç çevrelerine karışabilecekleri kaygısı, Enschede Belediyesi'ni harekete geçirdi. Belediye, ülkede ilk kez, yalnızca 15-23 yaşları arasındaki gençlere borç vermek üzere özel bir kuruluş oluşturma kararını aldı.

Bu kuruluş borçlarını ödeme şansı kalmayan gençlere, yeni bir ödeme planı hazırlayacak.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle