Dünya Haberleri

DÜNYA

  Hollandalı bakandan 'Türkiye'yi terk etme' tehdidi

  BBC Türkçe
  16.01.2015 - 16:30 | Son Güncelleme:

  Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders, Türkiye ziyareti sırasında Hollandalı gazeteci Frederike Geerdink'in Diyarbakır'da gözaltına alınması üzerine Türk yetkilileri ülkeyi terk etmekle tehdit ettiğini açıkladı.

  Hollandalı bakandan Türkiyeyi terk etme tehdidi
  Koenders, Hollandalı gazetecilerin Türkiye'de gözaltına alınması konusunda parlamentoya bilgi verdi.

  Büyükelçiler Konferansı için 5 -7 Ocak günlerinde Türkiye'ye giden Koenders, Geerdink'in gözaltına alınmasının temasları sırasında gerilime yol açtığını anlattı. Gözaltı haberi üzerine kendisini kötü hissettiğini belirten Koenders, "Ziyareti kesip dönme noktasına gelmiştim" dedi.

  Hollandalı bakan, Türk muhataplarına bu rahatsızlığı ilettiğini açıkladı ve "Geerdink hemen serbest bırakılmazsa ziyareti kesip çekip giderim" dediğini anlattı.

  Koenders'in tepkisi üzerine Türk makamlarının devreye girdiği ve Hollandalı gazetecinin kısa sürede serbest bırakıldığı belirtiliyor.

  'KASITLI BİR DAVRANIŞ'
  Koenders, Geerdink'den bir gün sonra da Hollandalı bir başka gazeteci Mehmet Ülger'in gözaltına alındığını anımsattı. Dışişleri Bakanı, tepkisi nedeniyle Ülger'in de kısa sürede serbest bırakıldığını söyledi.

  Koenders, bu gelişmeler üzerine Türk yetkililere, hukuk devleti ve insan hakları konusundaki kaygılarını da ilettiğini açıklamıştı.

  Hollanda Dışişleri Bakanı, "Türk vatandaşları yargının bağımsızlığının ihlaline, düşünce özgürlüğünün kısıtlanmasına, gazetecilerin tutuklanmasına ve medyaya yönelik baskılara maruz kaldı. Bunlar kaygı verici gelişmeler" demişti.
  Koenders'ın ziyareti sırasında iki Hollandalı gazetecinin gözaltına alınması, "Kasıtlı bir davranış" değerlendirmelerini gündeme getirmişti

  'İLİŞKİLERDE DİP NOKTA'
  İktidar ortağı Liberal Sağ Parti (VVD) ve muhalefetteki Hristiyan Demokrat Parti (CDA) Hollandalı gazetecilerin gözaltına alınmasını ilişkilerde yeni bir "dip nokta" olarak tanımlamışlardı.

  VVD Milletvekili Mark Verheijen, "Türkiye'nin, Koenders'ın temasları sırasında Hollandalı bir gazeteciyi gözaltına alması bilinçli bir provokasyona benziyor" açıklamasında bulunmuştu.

  Hollanda kamuoyunda tepki çeken gözaltılar üzerine Metro gazetesi yazarı Jan Dijkgraaf, sert ifadeler içeren bir yazı kaleme almıştı.

  Dijkgraaf yazısında, “Türkiye Cumhurbaşkanı, ahlaksız, diktatör, yoktan yere Anti Terör birliklerinin 8 gorilini Frederike Geerdink’i sindirmek için gönderdi. Evi arandı, direk emniyete götürüldü ve ifadesi alındı” görüşünü dile getirmişti.
  Hollandalı bakandan Türkiyeyi terk etme tehdidi

  Hollandalı bakandan Türkiyeyi terk etme tehdidi Diyarbakır'da ifadesi alınan Hollandalı gazeteci serbest bırakıldı


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı