GeriDünya Hollanda'dan göçmenlere sert önlemler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hollanda'dan göçmenlere sert önlemler

Hollanda hükümeti, ülkedeki yabancılar ve bundan sonra ülkeye gelecek göçmenler için tarihinin en sert önlemlerini alıyor.

Bakanlar Kurulu'nun dün bütün gün devam eden toplantısında,  yabancılar konusu görüşüldü ve bu alanda yürürlüğe konulacak bir dizi önlem kararlaştırıldı.
  
Toplantıda, entegrasyonun ''zorunlu bir süreç'' olması kabul edildi ve bu çerçevede ülkeye 1998 yılından önce yerleşmiş 57,5 yaşının altındaki bütün yabancıların vatandaşlık uyum sınavından geçmesi zorunlu kılındı.
  
Buna göre, sürekli yerleşmek üzere ülkeye yeni gelen yabancılar veülkeye yerleşmiş olan Türk vatandaşlarının öğrendikleri Hollandaca dilinin düzeyi resmi olarak denetlenecek ve Hollanda'ya ne ölçüde uyumsağlayabildiklerinin görülebilmesi amacıyla vatandaşlık uyum sınavına alınacaklar.  Hükümete göre, ülkede yerleşik 400 bin dolayında yabancı bulunuyor ve bu kişiler hem Hollandaca dilini yeterli düzeyde konuşamıyor, hem de toplumla uyumsuz yaşıyor.
   
Yeni tasarıya göre,  ülkeye gelecek yabancıların en az 500 dolayında Hollandaca kelime bilmeleri istenecek. Burada başarılı olanlar, Hollanda'ya geldiklerinde tekrar kurslara tabi olacaklar ve 3 yıl içinde vatandaşlık uyum sınavını geçmeleri istenecek. Bu süre içinde sınavı başarıyla tamamlayanlara kurs masraflarının bir kısmı iade edilecek.
 
İSLAM OKULLARI
   
Yeni kararlar uyarınca, İslam okullarının açılması güçleştirilecek.  Daha önce normal Hollanda okullarının açılmasında aranan kıstasların yanı sıra İslam okulu açılabilmesi için bazı yeni koşullar aranacak.
  
Bu bağlamda açılacak İslam okulunun bütün yönetim kurulu üyeleri Hollanda vatandaşı olmak zorunda. Okulda, Hollanda değer ve normlarının öğretilmesi zorunlu olacak ve bunu okul baştan kabul edecek. Okula devam edecek öğrencilerin en az beşte birinin, Hollandaca dil geriliği bulunmayacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle