GeriDünya Hollanda'dan flaş 'Türkiye' uyarısı: Siyasi liderleri eleştirmeyin!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  29
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hollanda'dan flaş 'Türkiye' uyarısı: Siyasi liderleri eleştirmeyin!

Hollanda'dan flaş 'Türkiye' uyarısı: Siyasi liderleri eleştirmeyin!

Almanya'nın ardından Hollanda'dan da "Türkiye'de siyasi liderleri eleştirmeyin" uyarısı... Dışişleri Bakanı Bert Koenders, "Hollanda'nın, Türk siyasi liderler konusunda eleştirel oldukları takdirde Türkiye'ye seyahat eden vatandaşlarının güvenliğini garanti altına alamayacağını" ifade etti.

AFP'nin haberine göre; söz konusu uyarı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği için hafta sonu kısa süreliğine gözaltına alınan Türk kökenli Hollandalı gazeteci Ebru Umar'ın yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması için çalışma yapıldığı esnada Hollanda Parlamentosu'nda yapıldı.

Koenders, dün hükümetin Umar konusunda çok aktif olduğunu ve 16 saat sorgulandıktan sonra serbest bırakılan gazetecinin kısa süre içinde ülkesine dönmesini umduklarını söyledi. Bunun üzerine, “yaz tatili için Türkiye’ye gidecek Hollanda ya da Türk asıllı Hollanda vatandaşları için garanti verilip verilemeyeceği” sorusu yöneltilen Koenders, “Hayır” yanıtını verdi.

“Tam olarak ne olabileceğini gösteren bir olay var. Bu yüzden çalışıyoruz. Fakat hiç garanti veremeyeceğim” diyen Koenders, Türkiye’ye bir de uyarıda bulundu: “Türkiye eğer Avrupa’ya yaklaşmak istiyorsa, tavrını önemli ölçüde geliştirmeli. Dürüst olmak gerekirse, basın ve basın özgürlüğüne bu şekilde davranamazsınız. Şayet Avrupa’nın bir parçası olmak istiyorsanız…”

Koenders, Umar'ın gözaltına alınmasının ardından Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na telefon açmıştı.

ALMANYA DA BENZER BİR UYARI YAPMIŞTI

18 Nisan’da Almanya Federal Dışişleri Ofisi’nden Türkiye’deki Alman vatandaşlarına yönelik yapılan açıklamada, "Açık alanlarda Türk hükümetini eleştirmeyin" uyarısı yer almıştı. Almanya’nın uyarı mesajında şu ifadeler yer almıştı: “Türk devletine karşı siyasi fikirlerinizi beyan etmekten ve terör örgütü sempatizanlığı yapmaktan acilen kaçının.”

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle