GeriDünya Hollanda'da kadın doktor enflasyonu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hollanda'da kadın doktor enflasyonu

Hollanda'da doktorların halen yüzde 40'ını oluşturan kadınların, yaklaşık 20 yıl sonra üçte iki çoğunluğa ulaşacağı tahmin ediliyor.

Hollanda Sağlık Dergisinde yer alan bilgiye göre, ülke genelinde tıp fakültelerine devam eden öğrencilerin yüzde 75'ini kız öğrenciler oluşturuyor.

Ülkede 1987 yılında tüm doktorların yüzde 20'sini oluşturan kadın doktor sayısı halen yüzde 40 dolayında bulunuyor. Yine 20 yıl önce hastanelerde çalışan (ameliyat yapabilen) uzman kadın doktor oranı yüzde 15 iken, 2008 yılında da bu oran yüzde 34'e yükselmiş bulunuyor.

Yaklaşık 20 yıl sonra ise kadın doktorların tüm doktorlar arasındaki oranı yüzde 75'e ulaşacak, hastanelerde görev yapan uzman kadın doktor oranı da yüzde 55 ile erkeklerin önünde yer alacak.

Hollanda'da 1933 yılında kadın doktor sayısı 500'ün altında bulunuyordu ve tıp fakültelerinde görev yapan kadın öğretim üyesi sayısı da bir elin parmaklarını geçmiyordu.

Kadın doktorların daha çok aile hekimliğini, uzmanlaşan doktorların ise kadın, kalp ve çocuk hastalıkları ile ve toplum sağlığı alanlarını tercih ettikleri belirtildi.

Hollonda'da Kadın doktor sayısındaki artış hızının aynı şekilde tıp fakültelerinde görev yapan öğretim üyelerine ise yansımadığı, bu eğitim kurumlarında erkeklerin büyük oranda çoğunluğu ellerinde tutukları kaydedildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle