GeriDünya Hollanda sanat çevreleri Zeynep'i konuşuyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  12
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hollanda sanat çevreleri Zeynep'i konuşuyor

Hollanda sanat çevreleri Zeynep'i konuşuyor

Hollanda'nın Utrecht kentindeki Merkez Müzesi'nde temizlikçi olarak çalışan Zeynep tesadüfen çekilen fotoğrafının ardından Hollanda'da sanat çevrelerinin gündemine geldi. Hollanda'da sanat çevreleri Zeynep'in fotoğrafını 'Sütçü kız' tablosuna benzetti. 'Zeynep'in Görünüşü' adı verilen fotoğraf için şimdi poster teklifi yağıyor.

BBCTürkçe'nin haberine göre Zeynep, fotoğraf sanatçısı Kees Wennekendonk'un Utrecht Merkez Müzesi'nde açılan sergisinin 'yüzü' oldu. Zeynep'in ünlü olmasını sağlayan olay, bir tesadüfle başladı. Sergi hazırlığı için Utrecht Merkez Müzesi'ni gezen Wennekendonk, 7 yıldır müzede temizlikçi olarak çalışan Zeynep'i yerleri silerken gördü. Işık ve görüntüden oldukça etkilenen sanatçı, Zeynep'in fotoğraflarını çekmek için izin istedi. 40 kare fotoğraf çeken Wennekendonk, bunları yayımlamak için de Zeynep'ten izin aldı. 'Zeynep'in Görünüşü' adını verdiği fotoğraf, sosyal medyada büyük ilgi görünce, Wennekendonk sergisine bu fotoğrafları da dahil etti. Utrecht Merkez Müzesi'ndeki sergide yer alan fotoğraflar, sanat eleştirmenleri ve sergiyi gezenlerin de beğenisini topladı.
Sanat çeveleri, 'Zeynep'in Görünüşü'nü, Johannes Vermeer'in, 'Sütçü Kız' tablosuna benzetiyor. Kees Wennekendonk, AD gazetesine yaptığı açıklamada, "Gerçekte fotoğraf tabloya benzemiyor ama başörtüsü, ışık kırılması ve renkler insanlarda o çağrışımı yapıyor" dedi.

'POSTER TEKLİFİ GELİYOR'
Sanatçı, 'Zeynep'in Görünüşü' için Hollanda'daki birçok kentin yanı sıra Almanya ve İngiltere'den poster yapma teklifi geldiğini de belirtti. Fazladan 150 adet fotoğraf bastırdığını anlatan Wennekendonk, bunları sergi tanıtımı için bütün Avrupa'ya dağıttığını belirtti. Zeynep ise, çalıştığı müzedeki ünlü bir serginin parçası olduğu için mutlu. Müzedeki fotoğrafları ve girişteki sergi afişini gururla herkes gösteriyor. Kees Wennekendonk fotoğraf sergisi, 28 Mayıs'a kadar açık kalacak.

Hollanda sanat çevreleri Zeynepi konuşuyor

Hollanda sanat çevreleri Zeynepi konuşuyor

Sanat çeveleri, 'Zeynep'in Görünüşü'nü, Johannes Vermeer'in, 'Sütçü Kız' tablosuna benzetiyor.

Hollanda sanat çevreleri Zeynepi konuşuyor


İŞTE SON 24 SAATTE YAŞANANLAR 

Son 24 saatte ne oldu? (10.05.2017)İşte 'Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle