Dünya Haberleri

DÜNYA

  Hollanda Başbakanı Rutte Türk gencine neden 'defol git' dediğini açıkladı

  Hürriyet Haber
  25.05.2017 - 12:21 | Son Güncelleme:

  Hollanda Başbakanı, bir Türk genci için "Sen defol git kendi ülkene" sözleriyle ilgili eleştirilere yanıt verdi

  Hollanda Başbakanı Mark Rutte dün akşam katıldığı tartışma programında Türk asıllı avukat, öğretmen ve psikolog ile kendisinin son zamanlarda Hollanda'da yaşayan Türklere karşı tavrı üzerine tartıştı.

  Başkent Amsterdam'daki Pakhuis de Zwijger salonunda Hollandalı ve Türk seyircilerin katıldığı etkinlikte, ayrımcılık, entegrasyon, vatandaşlık gibi konular üzerinde yapılan tartışmanın ana teması, Başbakanın seçim kampanyası sırasında gazetelere verdiği ilandaki "normal davran ya da terk et" cümlesiydi.

  AYRIMCILIĞA DİRENMEK GEREKİR

  Ayrımcılığın Avrupa tarihinde her zaman yer aldığını söyleyen Rutte, "Başka bir ülkeye göç eden topluluklar üzerinde her zaman ayrımcılık olmuştur. Ama bu topluluklar o ülkeye adapte oldukça belirli bir süre sonra bu sona ermiştir. Bazen de ayrımcılığa karşı direnmek gerekir" dedi.

  "SEN DEFOL GİT"

  Rutte, geçen sene temmuz ayında Türkiye'deki darbe girişimini protesto eden bir grup gencin, Hollandalı gazeteciye "Defol git" demesi üzerine Başbakanın bir televizyon programında "Sen defol git kendi ülkene" cümlesi için yanlış anlaşıldığını savundu.

  Bunun herkes için geçerli olmadığını belirten Rutte, "Bunu sadece orada gazetecinin işini yapmasına izin vermeyen o gence dedim. Eğer burada mutlu değilsen o zaman ülkeyi terk et" ifadesini kullandı.

  SÖYLEM VAR UYGULAMA YOK!

  Tartışma programında yer alan Türk asıllı öğretmen Halil İbrahim Karaaslan, "Başbakanın bu tür ortamlarda yaptığı söylemleri ve açıklamaları pratik uygulamalarında göremiyoruz" diye konuştu.

  Hollanda Başbakanı Rutte Türk gencine neden defol git dediğini açıkladı


  SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

  Etiketler: Rutte , Hollanda , Türkiye
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı