GeriDünya Holigan diktatörler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Holigan diktatörler

FIFA’dan futbolcu döven Uday’a soruşturma

Diktatörler başarısız milli takımları hapsediyor, rehin alıyor ya da işkenceden geçiriyor. FIFA, bu durumu engellemek için sabıkalı futbolcu canavarı, Irak lideri Saddam’ın oğlu Uday hakkında soruşturma başlattı.

DİKTATÖRLERİN holiganlığı bir başka oluyor. Özellikle Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde diktatörlerin futbol aşkı, futbolcuların korkulu rüyası haline geldi. Diktatörler, büyük başarılar bekledikleri milli takımları yenilince, futbolcuları rehin alıyor, hapsediyor, işkenceden geçiriyor... Futbol işkencesine ‘dur’ demek isteyen FIFA bu konuda en sabıkalı liderlerden Saddam Hüseyin'in oğlu Uday hakkında soruşturma başlattı.

Uluslararası Futbol Federasyonu FIFA, ‘Uday dehşeti’ nedeniyle önce Kuzey Afrika sonra da İngiltere'ye kaçan eski Irak milli takım oyuncusu Şarar Haydar Muhammed el Haditi'nin ‘işkence’ şikayetini haklı buldu.

1997 yılında Irak milli takımının Dünya Kupası eleme maçlarında yenilmesinin ardından başına gelenleri anlatan Iraklı futbolcu, sabaha karşı Uday'ın emriyle gizli servis ajanlarının kendisini yataktan kaldırarak Rıdvaniye hapishanesine götürdüğünü belirtti.

Futbolcunun verdiği bilgilere göre, milli takımdaki futbolcuların yanısıra teknik direktörden masörüne varıncaya kadar tüm ekip aynı hapishanede toplandı.

HATALI PASA KIRBAÇ

Her futbolcu maç sırasında verdikleri hatalı pas sayısı kadar kamçılandı. Ardından, ekip, çırılçıplak bir vaziyette keskin ve sivri taşların üzerine yatırılarak dövüldü. Futbol hastası Uday'ın maçın görüntülerini izleyerek hatalı paslar istatistiği tutan bir ekibi bulunuyor.

Diktatör işkencesi sadece Irak ile sınırlı değil. İşte diktatörlerin sabıka dosyaları:

Katliamcı Kaddafiler: Libya lideri Muammer Kaddafi'nin iki oğlu El Sadi ve Muhammed de futbol fanatiği. El Sadi, milli takımın golcüsü. El Sadi, babası Muammer Kaddafi'yi yıllık petrol gelirlerinden 150 milyon dolar futbola ayırması konusunda ikna etti. El Sadi, beğenmediği hakem ve futbolcuları sahanın ortasında dövmesiyle ünlü. 1996 Temmuz ayında El Sadi ve Muhammed'in sahibi olduğu takım ‘hakemin desteğiyle’ rakip takıma gol attı. Rakip takım taraftarları ayaklandı. Sadi ve Muhammed kardeşler ile korumaları taraftarları otomatik silahlarla kurşun yağmuruna tuttu. En az 50 kişi öldü.

Milli takım toplama kampında: Şubat ayında Fildişi Kıyısı diktatörü General Robert Guei, Afrika Milli Kupası'nda elenen milli takımı, tam kadro toplama kampına hapsetti. ‘Vatanseverlik dersi’ verilmesi için toplama kampına kapatılan oyuncuların ve teknik görevlilerin başlarına gelmeyen kalmadı. Milli takımın kaptanı Charles Dago, televizyona çıkarak, ‘Ülkemin gururunu koruyamadık başta devlet başkanımız olmak üzere halkımızdan özür dileriz’ dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle