Dünya Haberleri

DÜNYA

  Holbrooke'tan Denktaş'a moral

  Hürriyet Haber
  05.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Clinton'ın Kıbrıs Özel Temsilcisi Richard Holbrooke, Kıbrıs'taki tansiyonun yükselmesi üzerine geldiği Ada'da Türk tezlerine destek vererek, bayram tatilinde Mavi Yolculuğa çıkmaya hazırlanan Cumhurbaşkanı Denktaş'ın moralini yükseltti. Denktaş, sessiz diplomasi yürüten Holbrooke ile yaptığı görüşmelerin olumlu geçtiğini belirterek ‘Holbrooke, Türk tarafını tatmin edecek formüller arıyor. AB’nin Kıbrıs sorununa müdahalesinin işi yokuşa sürdüğünü herkes kabul etmeye başladı' dedi. Görüşmeden önce ve sonra hiçbir açıklama yapmayan, soruları esprilerle geçiştiren Holbrooke, etrafını kuşatan gazeteci ordusunun ‘iyimser misiniz’ sorusunu ‘Hayır çok karamsarım. Ancak arabama sağ salim ulaşıp ulaşamayacağım konusunda’ diyerek herkesi güldürdü.

  Denktaş’ın ‘AB’nin yarattığı çıkmazın çaresi vardır. ABD'nin yardımcı olmasını istiyoruz. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin de görevinin devam etmesini arzuluyoruz. Ancak Genel Sekreter'in elindeki yetki belgesi Rumları AB'nin kapısına getirdi. Bu yüzden yetki belgesinin gözden geçirilmesi ve Kıbrıs sorununa yeni bir yaklaşım bulunması zorunludur.'

  Denktaş'ın Genel Sekreter'in misyonuna ilişkin sözleri, Türk tarafının Kıbrıs görüşmelerine kapıyı tamamen kapatmadığı, KKTC'nin egemenliğinin net bir şekilde vurgulanmasıyla müzakare sürecinin yeniden başlayabileceği şeklinde yorumlandı.


  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı