GeriDünya Holbrooke'dan Yunan ağzı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Holbrooke'dan Yunan ağzı

Atina Haber Ajansı'nın iddiasına göre, ABD'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Richard Holbrooke, Türk jetlerinin Yunanistan Savunma Bakanı Akis Çohacopulos'u taşıyan uçağı taciz ettiğinden emin olduğunu belirterek ‘ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bu konuda iki tarafa da eşit davranması yanlıştır' dedi. Bakanlığı sert bir şekilde eleştiren Holbrooke, Atina Haber Ajansı'nın Washington muhabirine yaptığı açıklamada, ‘Türk jetlerinin Yunan uçağına karşı bir tahrik eyleminde bulunduğundan hiç kuşkum yok. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bu gerçeği kabul etmemesi büyük hatadır' diye konuştu.

Yine ajansa göre, Holbrooke, uçakta Yunan Savunma Bakanı bulunmasa bile Türk F-16'larının yaptığı hareketin, taraflar arasındaki gerginliği tırmandırıcı ve insan hayatını tehlikeye atan bir eylem olduğunu öne sürdü. Özel Temsilci, Çohacopulos'u taşıyan uçaktaki insanların olay sırasında duydukları korku ve endişeyi çok iyi anladığını da kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü James Rubin'in, Çohacopulos'u taşıyan C-130 tipi askeri nakliye uçağının Kıbrıs üzerinde uçmakla moratoryumu ihlal ettiği yolundaki açıklamasına da değinen Holbrooke, Rubin'in Bakanlık bürokrasisi tarafından yeterince bilgilendirilmediğini söyledi.

Geçen hafta Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki tatbikatı izleyen Savunma Bakanı Çohacopulos'un içinde bulunduğu uçağın Türk jetleri tarafından taciz edildiğini öne süren Yunanistan bu durumu protesto etmiş, ancak ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Rubin, Yunan uçağının uçuş yasağını ihlal ettiğini açıklamıştı.

ABD'YE VERYANSIN

Rubin'in pazartesi günü yaptığı bu açıklamadan sonra ABD Dışişleri Bakanlığı ‘Bağımsız kaynaklar taciz olayını doğrulamıyor’ ifadesini içeren bir bildiri yayınladı. Yunanistan Hükümet Sözcüsü Dimitris Reppas ise ABD Dışişleri Bakanlığı'nın takındığı tutumun kabul edilemez bir davranış olduğunu belirterek ‘Bu açıklama gerçekleri çarpıtmaktadır. Savunma Bakanı Kıbrıs üzerinde değil, Yunan hava sahasında uçuyordu’ dedi.

Bu arada Atina Haber Ajansı ANA'ya göre Çohacopulos da, Washington'un bu konuda takıntığı tavırla kendi itibarını zedelediğini belirterek şöyle konuştu: ‘Eğer Amerikan sözcüsü askeri bir uçağın Kıbrıs üzerinde uçmasıyla Yunan Milli Savunma Bakanın nakliye uçağıyla resmi ziyaretini birbirine karıştırıyorsa ortada bir problem var demektir. Anlaşılan Washington’daki karar merkezleri gerçeklerden hayli uzakta.'


Yorumları Göster
Yorumları Gizle