Dünya Haberleri

DÜNYA

  Holbrooke'a hazırlık

  Hürriyet Haber
  30.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kıbrıs sorununda yeniden hareketli günler başlıyor. ABD Başkanı Bill Clinton'ın Kıbrıs özel Temsilcisi Richard Holbrooke, Kıbrıs sorununa son noktayı koymayı hedefleyen çözüm planıyla yarın Ada'ya geliyor.

  Holbrooke, hafta sonunda KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides ile en az ikişer kez biraraya gelecek. Holbrooke, temaslarında Denktaş ve Klerides'in buluşturulmasına ilişkin üç aşamalı bir plan izleyecek. Holbrooke, ilk aşamada iki lideri derhal biraraya getirmeye çalışacak. Daha sonra iki lideri BM gözetimde yapılacak görüşmeler için New York'a davet edecek. Bu görüşmelerde, Kıbrıs sorununun özüne inilecek. Müzakereler, aynı zamanda Camp David tipi görüşmelere hazırlık niteliği taşıyacak.

  Son aşamada ise iki liderin Başkan Clinton'ın nezaretinde ABD'de biraraya gelmesi hedefleniyor. Bu görüşmelerin iki liderin anlaşma imzalayıncaya kadar sürmesi bekleniyor. Ancak siyasi gözlemciler, AB’nin Kıbrıs sorununa müdahalesinden sonra, görüşmelere katılmak için KKTC'nin varlığının tanınmasını şart koşan Türk tarafının, bu plana onay vermesi için eşitliğinin tescili konusunda tatmin edilmesi gerektiğine dikkat çekiyorlar.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı