Dünya Haberleri

DÜNYA

  Holbrooke: Rusya-Türkiye yakınlaşması tehlikeli

  Hürriyet Haber
  16.02.2005 - 19:55 | Son Güncelleme:

  ABD'nin eski BM Büyükelçisi Richard Holbrooke, Rusya ile ABD arasındaki “romantik” ilişkinin sona erdiğini, Rusya'nın ABD için çok önemli bir müttefik olan Türkiye ile ilişkileri geliştirme çabasının “tehlikeli” olduğunu söyledi.

  Holbrooke, ayda bir köşe yazılarının yayınlandığı Washington Post gazetesinde, “Romantizmin Sonu” başlığını taşıyan yazısında, ”Sadece Başkan George W. Bush, 2001 yılında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ruhuna baktığında ne gördüğünü biliyor. Ancak bu, ödenen bedele değmez. Rusya bize Irak'ta karşı çıktı. Fransa ve Almanya ile aynı tutumu aldı. Aslında açık bir şekilde onlarla işbirliği yaptı” ifadelerini kullandı.

  Rusya'nın Türkiye ile yakınlaşmasının “tehlikeli” olduğunu kaydeden  Holbrooke, “Rusya şimdi de bizim çok önemli, ancak derin bir şekilde yabancılaşmış müttefikimiz Türkiye ile fazla dikkat çekmeyen yakın bir ilişki içinde. Bu ilişki sayesinde bu belirsiz bölgeye kadar nüfuzunu uzatmak istiyor” diye yazdı.

  Holbrooke, Rusya'nın halen eski Sovyet cumhuriyetleri üzerinde ”yumuşak güç” kullandığını ve halen bu ülkelerin bir çoğunda asker bulundurduğunu hatırlatarak, ABD ve Avrupa Birliği'nin, 1999 yılında bu askerlerini çekme sözü veren Rusya'ya baskı uygulamasını savundu. Holbrooke, bu konunun görmezden gelinmesinin, ileride çok büyük sıkıntılara yol açabileceği görüşünü dile getirdi.

  Demokrat Partili Richard Holbrooke, ABD'nin eski Başkanı Bill Clinton döneminde BM Daimi Temsilcisi olarak görev yapıyordu. Bosna barışının mimarı olarak tanınan Holbrooke, Kıbrıs'ta çözüm çabalarında arabuluculuk rolünü de üstlenmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı