GeriDünya Hocalı Katliamı'nın 23'üncü yılında katledilen 613 kişi anıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hocalı Katliamı'nın 23'üncü yılında katledilen 613 kişi anıldı

Hocalı Katliamı'nın 23'üncü yılında katledilen 613 kişi anıldı
refid:28302818 ilişkili resim dosyası

Azerbaycan'ın Hocalı kasabasında, 23 yıl önce Ermeni askerlerince katledilen 613 kişi için tüm Azerbaycan'da anma etkinlikleri düzenleniyor.

Bakü'de Hatayi semtinde bulunan Hocalı Anıtı'ndaki törene Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Türkiye'den Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun yanı sıra üst düzey yetkililer katıldı.

Anma töreninde Cumhurbaşkanı Aliyev anıta çelenk koyarken Hocalı'da hayatını kaybedenlerin anısına saygı duruşunda bulunuldu.

Aliyev'in ardından Çavuşoğlu ve diğer katılımcılar da anıta gül ve karanfil bıraktı.

Hocalı Katliamının 23üncü yılında katledilen 613 kişi anıldı


KENT İKİ SAAT TOP ATEŞİNE TUTULDU
Ermenistan-Azerbaycan savaşında Ermeni ordusu 25 Şubat 1992'den itibaren Hocalı'ya saldırmaya başladı. Ermeniler, bölgede bulunan Sovyet ordusuna bağlı 366. Zırhlı Alayı'nın bütün araçlarını kullanarak şehri iki saat boyunca top ve tank ateşine tuttu. Saldırıdan bir gün sonra ise hafızalardan yıllarca silinmeyecek "Hocalı Katliamı" yapıldı.

Resmi verilere göre; Hocalı Katliamı'nda savunmasız durumdaki 106'sı kadın, 83'ü çocuk olmak üzere, 613 Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetti. Katliamdan 487 kişi ağır yaralı olarak kurtulurken, Ermeni güçleri bin 275 kişiyi rehin aldı. Bunlardan 150'sinden haber alınamadı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle