GeriDünya Hizbullah yeraltından çıktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hizbullah yeraltından çıktı

Hizbullah yeraltından çıktı
refid:4933678 ilişkili resim dosyası

İsrail’in 34 gün süren harekatı Lübnan’a 7 milyar dolarlık bir fatura çıkarırken, Hizbullah, savaşzede Lübnanlıların yaralarını sarmak için harekete geçti. Kapı kapı dolaşıp Lübnanlılara yardım teklifinde bulunan Hizbullah, enkaz kaldırma ve ceset arama çalışmalarına katılıyor. Hizbullah, İran’dan gelen paralarla evsiz kalan savaşzedelere yardım ediyor.

ATEŞKESİN ardından İsrail, işgal ettiği Lübnan’ın güneyinden çekilmeye başlarken halk da çoğu viraneye dönen evlerine geri dönüyor. Lübnan’da askeri olduğu kadar sosyal bir güç de olan Hizbullah, İran’dan gelen paralarla savaşın yaralarını sarmak üzere kolları sıvadı.

Mültecilerden sorumlu olan Lübnanlı bakan Nehme Y.Tohme, Hizbullah’tan ’yetkililerin’ kendisine ateşkes sağlanması halinde İran’ın Hizbullah’a yeniden inşa için ’sınırsız bütçe’ tanıyacağını söylediğini aktardı. Nitekim Hizbullah lideri Şeyh Hasan Nasrallah da zafer konuşmasında, savaşta evini kaybeden Lübnanlılara mobilya ve bir yıllık kira yardımı yapılacağını söylemiş ve "Bugün sözümüzü tutma günü. Bütün kardeşlerimiz, yarından itibaren hizmetinizde olacak" demişti.

DEVLET YOK, HİZBULLAH VAR

İsrail’in operasyonunda yerle bir olan köylerine, kasabalarına dönen Lübnanlar ise korkunç manzaralarla karşı karşıya kalıyor. Evlerinin yerinde enkaz bulan Lübnanlıların yardımına ise Hizbullah militanları koşuyor. Hizbullah’ın bu yardım harekatı ile zor günler yaşattığı Lübnanlıların gönlünü almak istediği belirtiliyor. Sreifa kentinde, Hizbullah militanlarının savaşzedelere eşya ve kira için 10 bin dolar önerdiği belirtilirken, bazı yerlerde ise Hizbullah, tek tek kapıları çalarak bir ihtiyaçları olup olmadığını soruyor. Lübnan Amerikan Üniversitesi’nden Prof. Amal Saad-Ghorayeb, "Hizbullah’ın gücü, devletin geride büyük bir vakum bırakmasından kaynaklanıyor. Hizbullah, devlet içinde devletten ziyade, devletin olmadığı bir yerde devlet konumunda" diyor.

Beyrut’ta yayınlanan The Daily Star’ın köşeyazarı Rami G.Khouri, Şeyh Nasrallah’ın, Lübnan’ın zengin siyasi mozaiğinden ortaya çıkan bir partinin başkanından çok ulusal bir lider gibi davrandığını söylüyor. Khouri’ye göre Nasrallah’ın konuşması hem konuşma tarzı, hem de içeriğinden ötürü bir devlet başkanı ya da başbakanın konuşmasını andırıyordu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle