GeriDünya Hizb-ut Tahri Londra'da Türkiye'yi protesto etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hizb-ut Tahri Londra'da Türkiye'yi protesto etti

Türkiye’de geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen Hizb-ut Tahrir operasyonu kapsamında yaklaşık 200 kişinin gözaltına alınması, örgütün Avrupa kanatını ayaklandırdı.

Bugüne kadar hiçbir ciddi sorun yaşamayan hilafetçi Hizb-ut Tahrir örgütünün Türkiye sorumlusunun da aralarında bulunduğu 17 kişinin tutuklanması üzerine , örgüt üyeleri  İngiltere’nin başkenti Londra’da protesto yürüyüşü yaptılar.

Londra’daki Türk Büyükelçiği önünde toplanan yaklaşık 1000 kadar üye, Türkiye’de yaşanan son gelişmeleri kınadı.

‘Biz teröre karşıyız. Silahsız, propaganda ve örgütlenmeyle görüşlerimizi belirtiyoruz. Bize terör örgütü muamelesi yapılıyor. Bu Türkiye’de olmamalıydı’ diyen Hızb-ut Tahrir üyeleri, tutuklanan üyelerin serbest bırakılmasını talep ettiler.

Örgütün İngiltere Basın Sözcüsü Taji Abdullah, tutuklamalar olmasaydı, Türkiye’de  geniş çaplı bir konferans yapacaklarını vurguladı. ‘Tutuklamalar, konferanstan iki gün önce oldu. Ama, tutuklamaların bizi engelleyeceğini sanmasınlar. Biz, Türkiye’de yine konferans vereceğiz’ diyen Taji Abdullah sözlerine şöyle devam etti: ‘ Erdoğan one minute şovu yaptı. Bunun şov olduğunu herkes biliyor. Biz, dünyanın en büyük örgütlü İslamcı örgütüyüz. Bize terör örgütü gibi davrananlar utansın’.

Örgütün Londra protestolarına, Avrupa’nın diğer ülkelerinden de katılım vardı. Hızb-ut Tahrir örgütünün Türk olduğu anlaşılan Hollanda Temsilcisi ise konuşmasını Türkçe olarak yaptı.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle