GeriDünya HIz yapan çocuklara GPS ile aile takibi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

HIz yapan çocuklara GPS ile aile takibi

HIz yapan çocuklara GPS ile aile takibi
refid:7568297 ilişkili resim dosyası

ABD’de aileler, çocuklarının aşırı hızla otomobil kullanıp kullanmadıklarını GPS teknolojisi ile takip ediyor. Otomobile takılan küresel yer belirleme sistemi (GPS), gençlerin o anda nerede bulunduğunu ailelere gösterdiği gibi aracın hızını da belirtiyor.

Genç sürücü 110 kilometreyi her aştığında, ailesine otomatik bir e-posta gönderiliyor.Aslında nakliyat firmaları, kiralık otomobil şirketleri ve diğer ticari sektörlerde kullanılan GPS cihazını, çocuğunu kontrol etmek için ilk kez, Colorado eyaletinden emekli şerif yardımcısı Roger Rude kullandı. 17 yaşındaki üvey oğlu Shaun Malone’un aracına bu cihazı takan Rude, bunun trafik radarlarından daha güvenilir bir yöntem olduğunu söyledi.

Uzmanlar ise, uydu görüntülerini kullanan bu sistemlerin, yer bilgilerinin 30 saniye ila birkaç dakika arasında güncellendiğini ve bu yüzden verilerin çok da güvenilir olmadığını belirtiyorlar. Ancak ABD’de bir mahkeme, aşırı sürat nedeniyle ceza kesilen bir sürücüyü, GPS bilgilerini kanıt göstermesi üzerine haklı bulmuş ve sisteme hukuki bir geçerlilik kazandırmıştı. GPS cihazlarının en azından genç sürücülere bir denetlenme hissi verdiği ve yararlı olduğu belirtiliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle