Dünya Haberleri

DÜNYA

  Hırvatistan ve Türkiye ile müzakereler başladı

  Hürriyet Haber
  01.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AB dönem başkanlığını bugün üstlenecek olan Avusturya’nın Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik, Alman basınına İngiltere’nin dönem başkanlığı sırasında yaşanan gelişmelere ilişkin yaptığı değerlendirmede, ‘İyi hasat elde edildi: Hırvatistan ve Türkiye ile üyelik müzakerelerine başlandı’ dedi.

  Plassnik, ‘Der Spiegel’ dergisine demecinde, İngiltere’nin dönem başkanlığı sırasında yaşanan gelişmelerle ilgili olarak, ‘Bu, çelişkilerin yaşandığı bir başkanlık oldu; Önce Londra’daki korkunç saldırılar, daha sonra iki üye ülkede olumsuz sonuçlanan referandumlar ve eksik kalan finans planlaması. Ancak sonuçta iyi hasat elde edildi: Hırvatistan ve Türkiye ile üyelik müzakerelerine başlandı, finansman konularında da uzlaşma sağlandı’ ifadesini kullandı.

  Plassnik, ‘Die Welt’ gazetesine yaptığı açıklamada da AB içinde alınan kararları daha saydam hale getirmek için çaba harcadığını belirterek, ‘Bunun için çok çaba harcıyorum. Örneğin Türkiye’nin AB üyeliği konusunda. Ne yapmak istediğimizi herkesin anlaması benim için önemliydi. Herkesin, ‘Artık bir şey yapılamaz’ dediği bir dönemde bazı konulara vurgu yaptık’ diye konuştu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı