GeriDünya Hırvat askerlerin yargılanmasına protesto
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hırvat askerlerin yargılanmasına protesto

Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'de, eski Hırvat askerlerin Sırbistan tarafından tutuklama talebi binlerce Hırvat tarafından protesto edildi.

Zagreb'in merkezindeki Ban Yelaçiç Meydanı'nda “Hırvatistan'ı Savunanların Sürülmesine Dur İnisiyatifi” isimli sivil toplum örgütü tarafından düzenlenen mitingde, hükümetin 1990'lı yıllardaki savaşta yer alan eski askerleri korumaya yönelik sürdüğü politikaya yönelik memnuniyetsizlik dile getirildi. Sırbistan ve Hırvatistan yöneticileri aleyhine çeşitli sloganlar atan göstericiler, daha sonra sessizce dağıldı.

“Hırvatistan'ı Seviyorum” sivil toplum örgütü ise bu gece Split kentinde “haksız yere sürgün edilen” Hırvat eski askerlerine destek yürüyüşü düzenleyecek.

Sırbistan'ın talebi üzerine, Hırvatistan vatandaşı eski bir askerin “savaş suçu işlediği” gerekçesiyle 5 Ocak 2011'de Bosna-Hersek'te tutuklanması, Sırbistan ve Hırvatistan arasında soruna yol açtı. Hırvat medyasının, Sırbistan'ın 340 Hırvat eski askerin tutuklanmasını istediği yönündeki haberi iki ülke arasındaki sorunu büyüttü.

Bunun üzerine Zagreb'de geçen hafta iki ülkenin adalet bakanları bir araya gelerek, Bosna Hersek'te tutuklanan eski Hırvat askerin yanı sıra, aynı iddianamede bulunan 2 kişiyle ilgili detayların Sırbistan tarafından Hırvatistan'a da verilmesi konusunda karar aldı.

Bosna-Hersek'te tutuklanan eski Hırvat asker Tihomir Purda'nın avukatlarının müvekkillerinin serbest bırakılması yönündeki talebi ise Sırbistan adaletinin “yazılı izni” olmadığı gerekçesiyle Bosna mahkemesince reddedildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle