Dünya Haberleri

DÜNYA

  Hindistan'dan balistik füze denemesi

  Hürriyet Haber
  25.01.2002 - 09:24 | Son Güncelleme:

  Hindistan, orta menzilli bir balistik füze denemesi yaptı. Savunma Bakanlığı'ndan bir yetkilinin açıklamasına göre, 2 bin kilometre menzilli 'Agni' füzesinin denemesi, Hindistan'ın doğu kıyılarında yapıldı.

  Yetkili, füzenin menzilinin kısa tutulduğunu, geniş kapsamlı denemenin bu ay sonlarında yapılacağını belirtti. Agni füzeleri, Pakistan ve Çin'den gelebilecek tehditleri göz önünde bulunduran Hindistan'ın hava savunmasında önemli bir yer tutuyor.

  YENİ DELHİ: DENEME KIŞKIRTICI DEĞİL

  Hindistan, balistik füze denemesinin 'kışkırtıcı olmadığını' savunurken, Pakistan, 'denemenin bölge istikrarına zarar verdiğini' bildirdi.

  Hindistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Nirupama Rao, Star televizyonuna yaptığı açıklamada, yerel saatle 08.50'de (TSİ 05.20) doğu kıyısındaki Orissa eyaletinde bulunan Şandipur`dan atılan nükleer başlık taşıma kapasiteli 'Agni-1' sınıfı füzenin 700 kilometreden az menzilli olduğunu söyledi.

  "Deneme uluslararası sularda kışkırtıcı olmayacak bir biçimde yapıldı" diye konuşan sözcü, "denemenin tarihinin teknik etkenler göze alınarak belirlendiğini, kimseye siyasi bir mesaj gönderme amacı taşımadığını" savundu.

  Hindistan makamlarının bu açıklamasından kısa bir süre sonra da Pakistan, "füze denemesinin bölge istikrarına zarar verdiğini" bildirdi. Pakistan makamları, "her türlü saldırıya karşı hazır oldukları" konusunda Yeni Delhi'yi uyardıklarını belirttiler.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı