GeriDünya Hindistan'da uçak kazası: 158 ölü, 8 mucize
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  25
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hindistan'da uçak kazası: 158 ölü, 8 mucize

Hindistan'da uçak kazası: 158 ölü, 8 mucize

Hindistan'ın güneyinde inişe geçtiği sırada yere çakılan Air India Express havayolu şirketine ait yolcu uçağında bulunan 158 kişi öldü. 160 yolcu ve 6 mürettebat taşıyan uçaktaki 8 kişi kurtuldu. Düşen uçağın kara kutusunun bulunduğu bildirildi.

KAZADAN İLK FOTOĞRAFLAR

İŞTE ENKAZDAN İLK GÖRÜNTÜLER / WEB TV  

Dubai’den kalkan Air India Express uçağı, Karnataka eyaletindeki Mangalore Havaalanı'na inişe geçtiği sırada pisti ıskalayarak yere çakıldı ve alev aldı.        

Havayolu şirketi yetkilisi Anup Srivastava, kazadan yaralı kurtulan 8 kişinin hastanelerde tedavi altına alındığını ifade etti.

AFP haber ajansına konuşan bir polis yetkilisi, kazadan yaralı olarak kurtulan 7 yaşındaki bir çocuğun hastanede hayatını kaybettiğini belirtmişti. Ancak bu açıklama daha sonra yalanlandı.

/images/100/0x0/55ea458ff018fbb8f8753811

Kaza anına şahitlik eden bir Hintli, uçağın yoğun yağış yüzünden pisti ıskalayarak ormanlık bir araziye düştüğünü söyledi.

Air India, TSİ 04.00 sularında düşen uçağın Boeing 737-800 model olduğunu ve altısı uçak mürettebatı olmak üzere toplam 166 kişi taşıdığını bildirdi.

"YUMUŞAK ŞEKİLDE DÜŞTÜ"

Kazadan sağ olarak kurtulan Pradeep adlı bir kazazede, CNN-IBN televizyonuna yaptığı açıklamada, uçağın yere yumuşak bir şekilde dokunduğunu, ancak 15 saniye sonra titremelerle sallanarak 2 parçaya ayrıldığını söyledi.

Uçakta önce küçük bir yangın çıktığını anlatan Pradeep, daha sonra meydana gelen şiddetli bir patlamayla alevlerin büyüdüğünü belirtti.

Kazanın ardından 4 kişiyle birlikte uçaktan bir çukura atlayarak kurtulan Pradeep, elinden yaralandığını ayrıca bacaklarında yanıklar bulunduğunu söyledi.

Kazadan kurtulan Abdul Puttur adlı diğer bir kazazede de, yine aynı televizyona yaptığı açıklamada, enkaz haline gelen uçaktan atlayarak kurtulduktan sonra uçakta mahsur kalan iki yolcuyu daha çekerek kurtardığını anlattı.

KARA KUTU BULUNDU

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) resmi ajansı WAM, uçağın  kara kutusunun bulunduğunu ve Sivil Havacılık Genel Müdürü'nün inceleme talimatı verdiğini bildirdi.

Sivil Havacılık Bakanı Praful Patel, içindeki 166 kişiyle iniş sırasında düşen Boeing 737 tipi uçağın Sırp uyruklu pilotunun 10 bin saatten fazla uçuş deneyimi bulunduğunu ve bu piste alışık bir pilot olduğunu belirtti.

Pilotun bu piste 20'den fazla sorunsuz iniş yaptığını, iniş sırasında koşulların iyi olduğunu belirten Hintli bakan, buna karşın pistin çevresindeki güvenlik bölgesinin bazı başka havaalanlarına göre daha kısa olduğunu söyledi.

Mangalore havaalanının pas geçiş bölgesinin yeterli olmadığına işaret eden bakan, felaketin asıl nedenleri konusunda konuşmak için erken olduğunu ve soruşturmanın devam ettiğini belirtti.

    


Yorumları Göster
Yorumları Gizle