GeriDünya Hindistan ve Pakistan'a 'sakin ol' çağrısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hindistan ve Pakistan'a 'sakin ol' çağrısı

ABD ve Birleşmiş Milletler (BM), Hindistan ile Pakistan arasında tehlikeli biçimde tırmanan gerilim üzerine tarafların sakinleşmelerini ve sorunlarına diyalogla çözüm bulmalarını isteyen mesajlar yayınladılar.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Reeker, İslamabad ve yeni Delhi yönetimlerinden gelecek hafta Nepal`de yapılacak olan Güney Asya konferansı sırasında, Keşmir konusundaki sorunu çözmek için çaba harcamalarını istedi ve diyaloga ihtiyaçları bulunduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell`ın Hint ve Pakistanlı liderlerinardından İngiliz ve Rus dışişleri bakanlarını da aradığını belirten Reeker, Hindistan ile Pakistan arasındaki gerilimin azaltılması gerektiğini söyledi.

Reeker, "her iki ülkeden de, diğeri için iyi olmayacak bir çatışmadan kaçınma sorumluluğu içinde hareket etmesini beklediklerini" açıkladı.   

Öte yandan, ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld de, Pakistan-Hindistan gerginliği yüzünden Pakistan ordusunun Afganistan sınırını savsaklamasından korktuklarını söyledi.

Pentagon`daki basın toplantısında "Pakistan ordusunun henüz Afgansınırından asker çekmediğini" belirten Rumsfeld, "Gerilim yüzünden sınırdan kuvvet kaydırılırsa, Taliban ya da El Kaide militanlarının Afganistan`dan Pakistan`a kaçışı kolaylaşır. Bu da iyi olmaz" dedi.

Rumsfeld, iki ülke arasındaki durumun kötüleşmesinin terörle mücadele ittifakı uçaklarının bölge üzerindeki uçuşlarına da zarar verebileceğini söyledi. 

Bu arada BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref`i telefonla arayarak, İslamabad ve Yeni Delhi arasındaki sorunların barışçı bir şekilde çözülmesini istedi.
 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle