GeriDünya Hindistan havası karıştı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hindistan havası karıştı

Hindistan havası karıştı
refid:26807636 ilişkili resim dosyası

Hindistan hava sahasına girmek üzere olan bir THY uçağının uçuş tanımlama kodunun bir başka uçakla aynı olması Hindistan Hava Kuvvetleri’ni alarm durumuna getirdi. Hindistan’a ait silah yüklü iki askeri uçak güvenlik sebebiyle havalandı. Gerçek havada anlaşıldı.

HİNT basınında çıkan haberlere göre, önceki sabah Hindistan’ın Pakistan sınırındaki Rajasthan eyaleti üzerinden ülkeye girmek üzere olan Türk Hava Yolları (THY) uçağının tanımlama kodu, daha önce Hindistan hava sahasına giren başka bir uçakla aynı çıktı. Hindistan Hava Kuvvetleri’ne (IAF) ait iki MiG-21Bison savaş uçağı, başkent Yeni Delhi’ye 600 kilometre uzaklıktaki Jodhpur’daki hava üssünden THY uçağına doğru havalandı.

‘ŞÜPHEYE KAPILDIK’

IAF yetkilileri, Yeni Delhi’ye doğru seyreden THY uçağının daha sonra bilgileri doğruladığını, uçuş bilgilerinin düzeltilip problemin çözüldüğünü ve yolcu uçağının istikametine devam etmesine müsaade edildiğini bildirdi. Yetkili, ilk kez böyle bir durumla karşılaştıklarını ve şüpheye kapıldıklarını belirtti.

THY: PAKİSTAN’IN SUÇU

THY, İstanbul Singapur uçuşu yapan THY 66 sefer sayılı uçağın Hindistan’da yaşadığı sorunu doğruladı. THY’den yapılan yazılı açıklamada “Konunun asıl nedeni Pakistan Hava Trafik Hizmet Sağlayıcısının iki uçağımıza da yanlışlıkla aynı Mode A kodunu tahsis etmesi ve bölgede telsiz temasının güçlükle kurulabilmesidir” denildi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle