Dünya Haberleri

DÜNYA

  Hikmet Çetin'in NATO görevi sona erdi

  A.A.
  24.08.2006 - 15:15 | Son Güncelleme:

  NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, ittifakın Afganistan'daki Yüksek Sivil Temsilcisi Hikmet Çetin'in görev süresini tamamladığını ve Çetin'in yerine Hollandalı Büyükelçi Daan Everts'in atandığını açıkladı.

  Açıklamada, Afganistan'daki Uluslararası Güvenlik Destek Gücünün (ISAF) komutasını üstlenen NATO'nun Genel Sekreterinin bu ülkedeki en üst düzey siyasi temsilcisi olarak 2003 yılının kasım ayından bu yana görev üstlenen Çetin'in yoğun ve etkili çalışmaları üzerinde duruldu.

  Genel Sekreter Jaap de Hoop Scheffer, Afganistan'da barış ve istikrar sürecinde Hikmet Çetin'e, sivil ve siyasi koordinasyon alanında oynadığı etkin rol ve katkıları için teşekkür etti. NATO'nun, Afganistan'daki görevinde başarı sağlamasında önemli rol oynayan, hareketli bir süreci başarıyla izleyerek görev yapan Çetin'in deneyimlerinden her zaman yararlanacağı ifade edildi.

  Çetin, Bonn Anlaşması çerçevesinde, NATO'nun Afganistan geçici yönetimine yardımlarının siyasi ve askeri uygulamalarının koordinasyonu ve yürütülmesinden sorumlu olarak, ISAF, BM ve uluslararası çeşitli koordinasyon organlarıyla yakın işbirliği içinde çalıştı.

  Eski TBMM Başkanı ve Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, NATO'nun Afganistan'daki operasyonları çerçevesinde, yerel makamlarla koordinasyon ve diyalog, siyasi temaslar, komşu ülkelerle temaslar gibi alanlarda rol oynadı.
  Görev süresi 2004 ve 2005 yıllarında uzatılan Çetin'e, geçen yıl NATO üstün hizmet madalyası verildi.
  Çetin'in yerine atanan Hollandalı büyükelçi Everts'in dışişleri ve NATO'da deneyimli olduğu, ittifakın eski Yugoslavya operasyonlarında görevler üstlendiği belirtildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı