GeriDünya Heykeli beğenmeyen Rum’a gitsin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  47
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Heykeli beğenmeyen Rum’a gitsin

Heykeli beğenmeyen Rum’a gitsin
refid:12148777 ilişkili resim dosyası

KKTC’de "Rumlar’a ayıp olur. Rumlar’ı gücendiririz" diye tartışma konusu olan Lefkoşa’daki 7 metrelik Atatürk heykeli törenle açıldı. Açılışta konuşan KKTC 1’inci Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, "Görmeyen gözlük taksın da baksın. Atatürk heykelini beğenmeyenler, işte Rum kesimi ile kapılar açık, gitmekte serbesttir’ dedi.

KKTC’li solcuların, "Rumlar’a ayıp olur. Rumlar’ı gücendiririz" diye dikilmesine karşı çıktıkları at üzerindeki Atatürk heykeli, ’Milli Egemenlik Anıtı’ adı altında önceki akşam başkent Lefkoşa’da törenle açıldı. Törene, Türk medyasını Kıbrıs sorununda bilgilendirmek amacıyla İstanbul’a giden KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile anamuhalefet Partisi CTP dışında tüm devlet erkanı katıldı.

’Talat İstanbul’a kaçtı’ manşeti

Talat’ın günübirliğine Ada’dan ayrılması Volkan Gazetesi’nde, ’Talat İstanbul’a kaçtı’ manşetiyle yer aldı. İktidardaki UBP milletvekilleri de benzer yorumlarda bulundu.

Dünyaca ünlü merhum heykeltıraş Prof. Dr. Tankut Öktem’in hazırladığı kalıba dökülerek yapılan ve dikildiği anıt ile boyu 7 metreyi aşan heykel, bir süredir KKTC’nin en önemli tartışma konuları arasında yer alıyordu. Sol kesimler ve bazı sendikalar, önce heykelin trafiği engelleyeceğini ileri sürdü. Ardından heykelin, Kıbrıs Rum Kesimi’ni Lefkoşa’ya bağlayan Metehan sınır kapısından KKTC’ye geliş yolu üzerinde olması nedeniyle, Rumlarla devam eden müzakere süreciyle bağdaşmadığı eleştirileri yapıldı. Atatürk’ün elinde kılıç, Rum kesimine bakması da ayrı bir eleştiri konusu oldu. Törene katılması halinde protokole göre açılışı Cumhurbaşkanı Talat yapacaktı.

Eroğlu: Mühür vurduk

Açılış töreninde konuşan KKTC 1’inci Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Rum kesiminde dev Makarios heykelleri olduğuna dikkat çekerek, ’Görmeyen gözlük taksın da baksın. Atatürk heykelini beğenmeyenler, işte Rum kesimi ile kapılar açık, gitmekte serbesttir’ dedi.

Başbakan Derviş Eroğlu da, Rum kesimine geçer geçmez ellerinde kalaşnikoflu ve Girne’yi gösteren asker heykelleri olduğunu belirterek, egemenlik anıtı ile KKTC’ye bir mühür daha vurduklarını söyledi. Eroğlu, Rum kesimini kastederek, "Karşı komşularımız memnun olacak diye eserler yaratmaktan kaçacak değiliz" diye konuştu.

Ecevit heykeli de dikilecek

Atatürk anıtın mimarlığını da, Tankut Öktem’in kızı Pınar Öktem Doğan yaptı. Lefkoşa Belediye Başkanı Cemal Bulutoğulları ise 15 Ağustos’ta yine Rum kesimine geçiş yolu üzerine eski Başbakan Bülent Ecevit’in heykelini dikeceklerini açıkladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle