GeriDünya Heydar Baba'sız seçim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Heydar Baba'sız seçim

Azerbaycan yarın ilk kez Haydar Aliyev'siz bir seçime gidiyor. ‘‘Heydar Baba’’ diye anılan Aliyev'in oğlu lehinde seçimden çekilmesinden sonra cumhurbaşkanlığının en şanslı adayı İlham Aliyev. Muhalefetin en güçlü ismi İsa Kamber ise zaferden başka sonuçu kabul etmeyeceğini söylüyor: ‘‘Kazanamazsak hile var demektir. Bunun hesabını sokaklarda sorarız.’’

Azerbyacan, bağımsızlığını kazandığı 1991 yılından bu yana en ciddi demokrasi sınavlarından birini yarın veriyor. Yıllarca istikrarın güvencesi ve vazgeçilmez lider olarak bilinen Haydar Aliyev'in yokluğunda halk cumhurbaşkanlığı seçimi için sandık başına giderek, sekiz aday arasından önümüzdeki beş yıl Azerbaycan'ın kimin tarafından yönetileceğini belirleyecek.

Kazanma şansı en yüksek aday olarak Haydar Aliyev'in oğlu İlham Aliyev gösterilirken, muhalefet 'Azerbaycan hanedanlık değil, varis operasyonuna dur demeli' sloganıyla sempati toplamaya çalışıyor.

Geçen pazar günü, Azerbaycan muhalefetinin en güçlü isimlerinden, Musavat Partisi lideri İsa Kamber, Galebe Meydanı olarak bilinen alana 25 bin taraftar toplayarak iktidara uyarı niteliğinde bir gövde gösterisi yaptı.

Seçimi bu meydandaki mitingde kazanılmış gibi sunan Kamber, 'Halk bizimle. Buraya binlerce kişi toplandı, daha milyonlarca insan da oyunu bize vermeye hazır. Sandıktan zaferle çıkacağız. Aksi bir sonucu kabul etmeyiz. Seçimleri kaybedersek sahtekarlık yapıldı demektir. Bu hileyi kabul edemez, hesabını da sokaklara çıkarak sormayı düşünüyoruz' şeklinde konuştu.

SUÇ İŞLERSİNİZ

İlham Aliyev de sert ifadeler içeren bir basın toplantısı düzenledi. 50 Cıvarında Azeri ve yabancı gazetecinin toplandığı Başbakanlık'taki toplantıda muhalefetin tutumundan bezgin olduğunu hissettiren İlham Aliyev 'Yasalara ve seçim sonuçlarına saygılı olmayan suç işlemiş sayılır. Bu tür kişilere karşı da gerekli tedbir ve güvenlik önlemleri alınmıştır' ifadesini kullandı.

Geride kalan yedi adayın kendisine rakip olamayacağını da vurgulayan İlham Aliyev 'Her biri ikinci tura kalarak benimle yarışmak istiyor. Benim onlarla yarışma düşüncem yok. Son günlerde Azerbaycan içi düzenlediğim geziler yanılmadığımı gösterdi. Azerbaycan halkı çoğunluğu Haydar Aliyev'in istikrarlı politikasının devamı için oyunu bana vermeye hazır. Doğrusu da budur' dedi.

Oğul Aliyev zaferden emin

İlham Aliyev, seçimden sonra muhalefetle iktidar arasında işbirliği yapılıp yapılamayacağı şeklindeki sorumuzu, kendisini iktidar koltuğuna yerleştirerek yanıtlıyor:

'Geçen 10 yıl içerisinde Haydar Aliyev defalarca muhalefet ile uzlaşma yoları aradı. Görüşmelere davet etti. Mecliste tartışmalar açtı. Karabağ gibi bir mesele hakkında bile muhalefet ile ortak milli görüş belirlemedi. Muhalefeti masaya davet etmekten bıkkınlık geldi. Seçimlerden sonra muhalefete el uzatan ilk biz olmayacağız. Muhalefet kapımızı çalar işbirliğine hazır olduğunu söylerse bu konuyu düşünürüz.'

Oğul Aliyev, Türkiye ilişkilerine de değiniyor: 'Haydar Aliye tarafından temeli atılan ve uygulanan politika yeni dönemde de devam edeceğini defalarca dile getirdim. Başbakan olduğumda beni ilk tebrik eden kişi Sayın Erdoğan oldu ve benim ilk dış gezim Türkiye'ye oldu. Söylediğim bu iki unsur Azerbaycan ile Türkiye'nin yakınlık derecesini kanıtlamak açısından yeterli'.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle