GeriDünya Hepinizi festivale bekliyoruz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hepinizi festivale bekliyoruz

Hepinizi festivale bekliyoruz

Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali, 30 Ekim’de başlıyor. 5 Kasım’a kadar devam edecek festivalde 50’ye yakın film gösterilecek.

FESTİVALİN açılış filmi Meryem Uzerli, Belçim Bilgin, Ozan Güven, Okan Yalabık’ın rol aldığı ‘Annemin Yarası’ olacak. Nadide Hayat, Yarım, Saklı, Kıyıdakiler, Çırak, Mustang, Kar Korsanları, Hasret, Dolanma, Toz Bezi, Yemekteydik ve Karar Verdim, Delibal, 91.1, Merdiven Baba, İftarlık Gazoz, Kalandar Soğuğu, Kardeşim Benim, Babaannem, Abluka, Şeytan Tüyü, Kötü Kedi Şerafettin, Sarmaşık, Hördur – İki Dünya Arasında, Misafir, Anadolu Masalları’nın da aralarında bulunduğu 40’ı aşkın film, Frankfurt CineStar Metropolis, Film Forum Höchst ve Orfeo’s Erben ile Langen, Mühlheim ve Offenbach kentlerinde gösterilecek. 

Hepinizi festivale bekliyoruz

Festival çerçevesinde konserler ve paneller düzenlenecek, film yarışmaları yapılacak.

TÜRK SİNEMASI SINIRLARI AŞTI

Frankfurt Türk Film Festivali Başkanı Hüseyin Sıtkı, Türk sinemasının son yıllarda ciddi bir atılım yaptığını ve sınırları aştığını söyledi. Sıtkı, “Çekilen Türk film sayısı hızla artıyor. Çok heterojen ve canlı film kültürü, ülke sınırlarını aşarak kendine yer ediniyor. Türk rejisörler de dünyanın en önemli festivallerinin konuğu olmaya başladı. Festivalimiz bağımsız Türk sinemasına dikkati çekiyor. Ne kadar çok insan sanatı desteklerse, demokrasi o kadar sağlam olur. İfade özgürlüğü ve kültürler arası değişim, halkların yakınlaşması, empatinin artması ve gelişmelerin doğru algılanması anlamına geliyor. Demokrasinin gereği barış içinde birlikte yaşamaktır. Festivalimizin amacı hep çok kültürlü yaşama katkıda bulunmak, Türk sinema kültürünün yakından tanınmasına ortam sağlamak olmuştur. Sinemaseverleri festivalimize davet ediyoruz” dedi.
Frankfurt Türk Film Festivali’yle ilgili olarak http://www.turkfilmfestival.de adresinden ayrıntılı bilgi alınabilir.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle