GeriDünya Hem tehdit, hem ateşkes
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hem tehdit, hem ateşkes

Hem tehdit, hem ateşkes
refid:3815511 ilişkili resim dosyası

El Cezire TV’sine gönderilen ses bandında El Kaide lideri Usame bin Ladin, ABD’ye yeni saldırılar olacağı yolunda tehditte bulundu ve şartlı ateşkes önerdi. Bin Ladin, ABD, Irak ve Afganistan’dan çekilirse ateşkesi kabul edeceklerini söyledi.

Bin Ladin’e ait olduğu doğrulanan ses bandında, ABD’deki yüksek güvenlik önlemlerinin, 11 Eylül 2001’den sonra saldırı düzenlenemeyeceği anlamına gelmediği belirtildi. El Kaide lideri, bazı operasyonların hazırlık gerektirdiğini bildirerek, "Ey Amerikalılar; operasyonlarımız hazırlık aşamasındadır. Tamamlanır tamamlanmaz, Allah’ın izniyle çok yakında bunları kendi topraklarınızda göreceksiniz" dedi.

Ses kaydında Bin Ladin, Müslümanlarla kendi topraklarında savaşmanın iyi olmayacağını söyledi ve Irak ile Afganistan’ın yeniden inşası için adil ve uzun dönemli ateşkes önerdi. Bin Ladin banttan şöyle seslendi: "Biz, sizlere uzun dönemli ve adil şartlara dayalı ateşkes önermeye karşı değiliz. Öyle bir ümmetiz ki, arkadan vurmak ve yalan söylemek, bize Allah tarafından yasaklanmıştır."

Beyaz Saray, "Teröristlerle pazarlığa girmeyiz" açıklamasını yaparken, Amerikalı istihbarat uzmanları ise, "ABD’ye yönelik terörizm riski artmış değil" diye konuştular. En son 2004 yılının Aralık ayında Usame bin Ladin’e ait bir ses kaydı yayınlanmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle