GeriDünya Hem onlara hem bize
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hem onlara hem bize

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu üyelerini bir yemekte ağırlayan TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan, hem AB'ye, hem de Türkiye'ye Kıbrıs uyarısı yaptı.

TÜRKİYE'YE

Türkiye'nin Sayın Rauf Denktaş'ın uzlaşmaz tutumunu desteklemesini doğru bulmuyoruz. Kıbrıs sorununun masadan uzaklaşarak değil, oturarak çözülmesini bekliyoruz.

AVRUPA'YA

Kıbrıs sorununun çözümü için tüm adımları Türkiye'den beklemeyin. Kıbrıs Rum kesimini AB'ye alırsanız, Türkiye ile ilişkilerinizde onarılmaz hatalar meydana gelir.

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) toplantılarından sonra Avrupalı milletvekillerine öğle yemeği veren Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Bakanı Tuncay Özilhan, ‘‘Türkiye'nin Sayın Denktaş'ın uzlaşmaz tutumunu desteklemesini doğru bulmuyoruz’’ dedi. Özilhan, Kıbrıs yüzünden Türkiye'nin AB üyelik sürecinin olumsuz etkilenebileceğini vurgulayarak, ‘‘Kıbrıs'taki iki liderin önümüzdeki günlerde biraraya gelecek olmasının çözümün ilk adımı olmasını diliyoruz’’ dedi.

Özilhan toplantıdan sonra gazetecilerin soruları üzerine Kıbrıs ve Denktaş ile ilgili söylediklerinin ne anlama geldiğini şöyle açıkladı, ‘‘Biz Kıbrıs'ı bir mani olarak görmüyoruz. Sadece bu meselenin çözülmesini istiyoruz. Masadan uzaklaşarak değil, oturarak çözülmesini bekliyoruz. Denktaş ile ilgili cümlemde onu anlatmak istedim. Bu toplantı gösterdi ki, Kıbrıs Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğinde çok önemli bir engel teşkil ediyor. Herkesin çözüm için oturup tartışması lazım. Kıbrıs stratejik önemi olan bir ada olabilir. Ama diğer tarafta 65 milyonun AB'ye üye olup, yaşam standartlarını yükseltmek, zengin bir ülke haline gelmek hedefi de var. Kıbrıs nedeniyle bu hedefi kaybetmemek gerekir. Türkiye, Kıbrıs için 25 yıl emek verdi. Artık çözülmesi lazım, çünkü aynı Türkiye 200 yıldır da Batı içinde olma çabası veriyor. Denktaş'tan isteğimiz artık masaya oturup konuşmasıdır. Türkiye'nin de bu işin üzerine gitmesidir.’’

Kıbrıs'ın 2004'te üye olması için dövüşeceğiz

‘Kızıl Dani’ lakabıyla tanınan Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Daniel Cohn Bendit, Kıbrıs'taki tarafların bir anlaşma yolu bulması gerektiğini belirterek, ‘‘Aksi takdirde Türkiye'nin AB üyesi olması zor’’ dedi. Kıbrıs'taki iki kesimin birlikte AB üyesi olması gerektiğini söyleyen Bendit, ‘‘Kıbrıs mutlaka AB üyesi olmalı, Türkiye ise şu anda aday. Bu yüzden AB'ye girmek istiyorsa bir çözüm yolu bulmalı. Biz Kıbrıs'ın 2004'te üyeliği için dövüşeceğiz’’ diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle