Dünya Hayati enziminin şifresi çözüldü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hayati enziminin şifresi çözüldü

Amerikalı bilim adamları insan metabolizmasında çok önemli bir rol oynayan bir enzimin yapısını deşifre ettiler. Uzmanlar, bu enzimin, kan basıncından, hafızanın sağlıklı işlemesine veya sinirlere sinyal gönderilmesine ya da vücuda giren mikroplara karşı savaşması için bağışıklık sisteminin harekete geçirilmesine kadar birçok hayati süreçte kilit rol oynadığını bildiriyor. Bilindiği gibi protein molekülü olan enzimlerler vucüttaki kimyasal reaksiyonları hızlandırıyor.

Son buluş sayesinde başta diabet, felç ve ‘multiple sclerosis’ gibi hastalıklar olmak üzere bir çok derde çare olacak ilaç üretilmesinin mümkün olacağı açıklandı.

Bu önemli buluş, California'da Scripps Araştırma Enstitüsü ile Johns Hopkins Üniversitesi'nden bilim adamlarının ortaklaşa yürüttükleri araştırmalar sonunda yapıldı. Atom yapısı çözülen enzimin, şimdiye kadar yapısı ve işlevi konusunda çok az şey biliniyordu.

Ekibin başkanı John Tanier'in verdiği bilgilere göre, söz konusu enzim vucüttaki nitrik oksit (NO) üretiminden sorumlu. Söz konusu enzimin insan vucüdundaki en önemli kimyasal ‘mesaj taşıyıcı’ olduğunu vurgulayan Tanier vucütta çok az miktarda NO bulunması durumunda, cinsel iktidarsızlık, yüksek tansiyon ve damar sertliği gibi rahatsızlıkların ortaya çıktığını, aksi durumda, yani NO miktarının çok fazla artması halinde ise şeker hastalığı, romatizmal arterit ve ateşli bağırsak hastalıklarına rastlandığını bildirdi. Johns Hopkins Üniversitesi uzmanlarından Solomon Snyder enzimin şifresinin çözülmesinin hastalıklarla mücadele açısından büyük bir adım olduğunu ifade ederek bu enzimi kontrol altında tutacak ilaç üretilmesinin mümkün hale geldiğini söyledi.

AIDS aşısının insanda denenmesine izin

Amaerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Memphis'teki St.Jude Çocuk Araştırma Hastanesi'nin iki doktoruna geliştirdikleri AIDS aşısını gönüllüler üzerinde denemeleri için yeşil ışık yaktı. Julia Hurwitz ve Karen Slobod adındaki iki doktor ilk aşamada geliştirdikleri aşıyı 9-18 sağlıklı gönüllü üzerinde test ederek aşının güvenliğini kontrol edecekler.

Bağışıklık sistemini vucüda giren HIV virüsüne karşı harekete geçirilmesi prensibine dayanan aşı primatlar üzerinde yapılan deneylerde başarılı sonuç vermişti.

İlk testlerde vucüda verilen etkisizleştirilmiş HIV virüslerinin hastalık yapıp yapmayacağı kontrol edilecek. Bundan sonraki aşamada da çeşitli HIV virüslerinden alınan proteinlerle bir kokteyl oluşturulacak ve tüm AIDS virüslerinin insanda etkisiz olması sağlanacak.

Kanser yapmayan sigara üretecekler

ABD'de sigaraya karşı açılan savaş sigara üreten firmaları yeni uygulamalar için araştırmaya yöneltti. ‘‘The Star Tobacco and Pharmaceutical’’ şirketi federal yetkililere sigaranın içinde bulunan ve akciğer kanseri yapan maddeleri ayıklamayı önerdi. Ancak federal sağlık uzmanları akciğer kanseri yapan maddeleri tütünden ayıklama önerisini hoş karşılamadı. Tütünün içinde kanser yapan birçok maddenin bulunduğunu belirten sağlık uzmanları, ‘‘Tütünden bazı kanser yapıcı maddeleri ayıklamakla sigaranın tehlikesi azaltılamaz’’ dediler. Tütün konusunda çalışan küçük bir Virginia firması olan Star Tobacco, sigaradaki kanser yapıcı maddeleri ayıklama çalışmalarının yanı sıra tiryakilere sigarayı bıraktıracak yeni bir yöntem geliştirmeye çalıştığını ve bu konuda federal kaynaklardan izin aldığını açıkladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle