Dünya Haberleri

DÜNYA

  Hayata yeniden bakış

  Hürriyet Haber
  20.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çin’deki büyük depremden bir hafta sonra Beichuan ve Deyang kentlerinde 50 ve 61 yaşlarındaki iki kadın enkazın altından sağ çıkarıldı.

  Çin’de üç günlük ulusal yas ilan edildi. Dün depremin meydana geldiği 14.28’de de 3 dakikalık saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşunda bütün ülkede yaşam tamamıyla durdu.        

  DEPREMİN merkez üssü Wanchuan’a bağlı bir köyde Yu Jinhua adlı 50 yaşındaki bir kadın elektrik santrali enkazından 150 saat sonra sağ kurtarıldı. Siçuan eyaletinin Beichuan kentinde ise 61 yaşındaki Li Ningcui adlı kadın, depremden 164 saat sonra yıkılmış bir çarşının enkazından sağ çıkarıldı. Vücudunda çok sayıda kırık bulunan ve enfeksiyona yakalanan Ningcui’nin tedavisine derhal başlandı.

  Daha önce, bir Alman turist 114 saat sonra, bir erkek 139 saat sonra enkazdan sağ çıkarılmışlardı. Arama ve kurtarma çalışmalarına katılan Rus kurtarma ekibinin de 61 yaşında bir erkeği 127 saat sonra enkazdan sağ olarak çıkardığı bildirildi.

  Üç günlük ulusal yas

  Depremden bir hafta sonra ilan edilen üç günlük ulusal yas dün 3 dakikalık saygı duruşu ile başlatıldı. Yerel saatle depremin meydana geldiği 14:28’de başlayan saygı duruşu sırasında, Çin’de hayat kelimenin tam anlamıyla durdu. Bayraklar yarıya indirildi, motorlu taşıtlar klaksonlarını, tren ve gemiler düdüklerini çaldı. Gazeteler ve internet haber portalları, dün siyah manşetlerle yayın yaptı.

  Ülkede 19 ve 21 Mayıs günleri arasında ulusal yas ilan edildiğinden, Macau’daki kumarhaneler dahil tüm eğlence yerleri kapatıldı. Televizyon ve radyolardaki eğlence programları ile festivaller iptal edildi. Bu günlerde olimpiyat meşalesi ateşi koşusuna da ara verildi.

  Zarar 9.6 milyar dolar

  Depremin ülkenin ulusal ekonomik büyümesini yüzde 0.2 oranında tırpanlayacağı hesaplandı. Deprem, sadece Siçuan eyaletinde 9.6 milyar dolar ekonomik kayba yol açtı. Sanayi ve Enformasyon Teknolojisi Bakan Yardımcısı Xi Guohua, eyaletteki 14 bin 207 şirketin zararının 9.6 milyar doları bulduğunu söyledi.

  Çin’in geçen yıl gayri safi yurtiçi hasılası tahminleri dikkate alındığında, Siçuan eyaletindeki ekonomik kayıp Çin’in GSYİH’sinin yüzde 0.27 ve Siçan’ın GSYİH’sinin yüzde 6,38’ine denk düşüyor. 2007’de Çin’in ekonomik büyümesi yüzde 11.4 oranında gerçekleşmişti.

  200 görevli çamur altında

  Siçuan eyaletinde meydana gelen depremden sonra hasar gören yolları onarmakla görevli 200’den fazla kurtarma görevlisinin üç gündür çamura gömülü olduğu açıklandı. Ulaştırma Bakanlığı yetkilisi Day Dongçang, Şinhua haber ajansına yaptığı açıklamada, kurtarma görevlileriyle birlikte iki iş makinesi ve 6 aracın çamur altında kaldığını belirtti. Bu arada 12 Mayıs’taki depremin 7.9 olarak bilinen büyüklüğünü 8.0 olarak değiştiren Sismoloji Bürosu, en şiddetli artçının 13 Mayısta 6.1 büyüklüğünde meydana geldiğini açıkladı. Depremin vurduğu Siçuan eyalet yetkilileri tarafından yapılan açıklamada 71 binden fazla kişinin ölü, enkaz altında ya da kayıp olduğu bildirildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı