GeriDünya Hayalet'i Rus füzesi düşürdü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hayalet'i Rus füzesi düşürdü

ABD, Belgrad yakınlarında düşürülen F 117A tipi hayalet uçağıyla ilgili resmi açıklama yapmazken Rusya

Savunma Bakanı İgor Sergeyev, uçağın Yugoslav Ordusu'nda bulunan Rus yapımı KUB füzeleriyle düşürüldüğünü iddia etti. ABD'li yetkililer ise gayriresmi olarak uçağın SA-3 füzeleriyle düşürülmüş olabileceğini söylüyorlar.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, cumartesi gecesi Belgrad yakınlarında düşen F-117A tipi hayalet uçağın düşme nedeniyle ilgili olarak resmi bir açıklama yapmadı. Konuyla ilgili soruşturma yürüten Pentagon'un bu sessizliği, hayalet uçağın Sırplar tarafından düşürülmüş olabileceği ihtimalini artırdı.

KUB FÜZELERİ

Rusya Başbakanı Yevgeny Primakov'un dün ilgili bakanlar ve istihbarat şefleriyle yaptığı toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan Savunma Bakanı İgor Sergeyev ise uçağın Rus yapımı KUB füzeleriyle düşürüldüğünü söyledi. KUB füzeleri, NATO tarafından ‘‘SA-3 ve SA-6’’ olarak adlandırılıyor. Ancak Rusya 1970'li yıllarda üretilen KUB'ları, teknolojisi eskidiği için kullanmıyor. Yugoslav Ordusu'nda ise KUB benzeri 2000 rampanın bulunduğu tahmin ediliyor.

Washington ilk kez savaş alanında bir F-117 kaybetmenin şokunun yaşarken Amerikalı yetkililerin açıklaması da Rus iddiasını destekledi. Washington Post Gazetesi'ne açıklama yapan Amerikalı bir askeri yetkili, 45 milyon dolar değerindeki uçağın SA-3 hava savunma füzeleriyle düşürülmüş olabileceğini belirtti.

F 117A tipi hayalet uçak, cumartesi gecesi Belgrad'a 40 kilometre uzaklıkta düşmüştü. İtalya'dan kalkan bir kurtarma ekibi helikopterle Yugoslav hava sahasına girip pilotu Sırp cehenneminden çekip çıkartmıştı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle