GeriDünya Hayal bile edilemezdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hayal bile edilemezdi

Türk ve Yunan Jetleri birlikte uçuyor

YUNANİSTAN, İtalya ve Türkiye'de icra edilecek ve 12 üye ülkenin katıldığı Dynamic Mix-2000 NATO tatbikatı dün Yunanistan'da başladı.

NATO üyelerinin 15 bin asker, 293 uçak ve 65 savaş gemisiyle yer aldıkları ve NATO'nun en kapsamlı tatbikatlarından olan Dynamic Mix'in10 Haziran tarihinde sona ereceği açıklandı.

Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı 12 F-16 tipi savaş ve 3 C-130 tipi nakliye uçağının, Atina'nın 320 kilometre kuzeyinde Volos kenti yakınındaki Neo Ankhialos üssünden katılarak bir ilke imza attıkları tatbikatın, kara harekatı bölümüne de 150 kişilik bir Türk amfibi birliği katılıyor.

Türk amfibi birliğinin 1 Haziran'da Yunan, İspanyol ve Amerikan deniz piyadeleriyle birlikte güney Yunanistan'da bir kıyıya çıkartma tatbikatında yer alacağı belirtildi.

Bu arada, 2 Türk savaş uçağının 1972 yılında yaptığı kısa ziyaretten bu yana geçen 28 yılda hiçbir Türk savaş uçağının tekerleklerini Yunan toprağına değdirmediğini vurgulayan Yunan basını, böyle bir olayın gerçekleşeceğinin bir yıl önce hayal bile edilemeyeceğini vurguladı.

Türk uçaklarının Yunanistan'a gelişlerinde uçuş planlarını Atina'ya sunduklarını belirten gazeteler, Türk ve Yunan pilotlarının ilk kez yanyana görev uçuşuna çıkacaklarına dikkati çekti.

Türk ve Yunan pilotlarının bugüne kadar birbirlerini hedef radarlarının halkalarının ardından gördükleri belirten Yunan basını, dün rakiplerin gülümseyerek el sıkıştıklarını ve birlikte fotoğraf çektirdiklerini yazdı.

PARANTEZ İÇİNDE MÜTTEFİK

Bu arada Yunan gazeteleri de olay ilginç başlıklarla verdi.

Katimerini : Türkler bu kez ‘müttefik’ olarak geldi (Katimerini gazetesinin, müttefik sözcüğünü parantez içinde yazdığı dikkati çekti)

Elefterotipiya : Türkler Ankhialos'da, kendimizi garip hissediyoruz

Eksusia : Türk savaş uçaklarının üssü Ankhialos (Eksusia Türk uçaklarının Ege'de geri çevrilmek bir yana şölenle karşılandıkları yorumunu yaptı)

Ethnos : Türk F-16'ları Yunan topraklarına inişlerinde şov yaptı (Ethnos Türk televizyonlarının olayı canlı yayınla izleyicilerine sunduklarına dikkati çekti)

Ta Nea : Yunan misafirperverliği (Gazete Türk uçaklarının uçuş planlarını sunarak geldiklerini, ancak F-16'ların kamera taşıdığının da gözlerden kaçmadığını belirtti)

Elefteros Tipos : NATO'nun Atina'dan Türk uçaklarına engelleme yapılmamasını istediğini iddia eden gazete, Yunan kamuoyunun gelişmeleri endişeyle izlediğini öne sürdü. Nur BATUR

Yunanistan'dan ortak taktbikata tepkiler de var

NATO tatbikatına katılmak üzere, Türk F-16 savaş uçaklarının Yunan topraklarına indiği saatlerde, Yunanistan'da dostluk havasına gölge düşüren çatlak sesler yükseldi.

Her yıl olduğu gibi, yine Selanik'te düzenlenen sözde ‘‘Pontus soykırımı’’nı anma toplantısına bu yıl Yunan Savunma Bakanı Akis Çuhacopulos katıldı. Çuhacopulos, uluslararası toplumun, sözde ‘‘Pontus ve Ermeni soykırımı’’nı tanımasını isterken şöyle konuştu:

‘‘Pontusluların ve Ermenilerin uğradığı soykırımın uluslararası alanda tanınması çağdaş demokrasi, demokrasi ilkeleri ve İnsanlık için zaruridir. Soykırımın tanınmasıyla iyi komşuluk yaratılabilir. ’’

Bir başka toplantıya ise, Bölücübaşı Abdullah Öcalan'ı Yunanistan'ın kenya Büyükelçiliği'nde koruyan İstihbarat ajanı Kalenderidis de katıldı. Toplantıya katılanlar, daha sonra Atatürk'ün bir maketini yaktılar.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle