GeriDünya Havada terör alarmı!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  86
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Havada terör alarmı!

Havada terör alarmı!
refid:4899393 ilişkili resim dosyası

İngiliz polisi, bir uçağın uçuşu sırasında infilak ettirilmesine yönelik büyük bir terörist planı ortaya çıkardı. Londra’da Heathrow havaalanı kapatıldığı için İstanbul dahil, Avrupa’nın bir çok ülkesinden Londra’ya yapılacak tüm uçuşlar TSİ 15.00’e kadar durduruldu. Ülkede güvenlik tehdidi alarmı en üst düzeyE çıkarıldı.

İngiltere’deki terör alarmı ABD’yi de harekete geçirdi. Ulusal Güvenlik servisi, tüm ticari uçuşlarda güvenlik önlemlerini en yüksek düzeye çıkardı. Yolcuların el bagajları ile uçağa binmelerine ve her türlü sıvı maddeyi yanlarına almaları yasaklandı. Bunlara içecek, saç jölesi ve losyonlar dahil. Yolcuların yanlarına sadece cüzdan, pasaport, bilet, reçeteli ilaç, kutusuz gözlük, kontak lens (solüsyonsuz) ve mendil alamalarına izin veriliyor. Bebek maması ve süte de tadına bakılması şartıyla izin çıkıyor.

UÇUŞLAR İPTAL

Brüksel havalimanı yetkilileri Londra’ya yapılacak tüm uçuşların ikinci bir emre kadar iptal edildiğini duyurdu. Alman havayolu şirketi Lufthansa da Londra’ya yapılcak tüm uçuşlarını öğleden sonra TSİ saat 15.00’e kadar erteledi

HEATROW TRAFİĞE KAPATILDI

İngiltere'deki tüm havaalanlarında güvenlik iyice sıkılaştırıldığı için uçuşların aksayabileceği uyarısı yapıldıktan kısa süre sonra ülkenin en büyük havaalanı olan Londra'daki Heathrow halen havada olan ve Londra'ya inecek uçaklar dışında uluslararasu hava trafiğine kapatıldı.

'HAVADAYKEN İNFİLAK ETTİRİLECEK' İSTİHBARATI

Londra Emniyet Teşkilatı Scotland Yard tarafından yapılan açıklamaya göre, bir grup muhtemelen İngiltere'den ABD'ye gidecek uçaklara el bagajıyla patlayıcı madde sokup uçakları havadayken infilak ettirmeyi planlıyordu.

21 GÖZALTI

İngiliz polisi, İngiltere ve ABD seferindeki uçakların havada infilak ettirilmesiyle ilgili terör saldırısı planının önlendiğini ve olayla ilgili 21 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Üst düzey polis yetkilisi Paul Stephenson, önlenen saldırı planıyla bağlantılı olarak Londra, kentin dış mahalleleri ve Birmingham'da 21 kişinin gözaltına alındığını ve çeşitli yerlerde araştırmaların da sürdüğünü kaydetti.

'İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI'NDAN BERİ EN BÜYÜK TEHDİT'

İçişleri Bakanı John Reid, ortaya çıkarılan saldırı planının çok büyük can kaybına yol açacak şekilde düşünüldüğünü, güvenlik önlemlerinin sadece bir önlem olarak artırıldığını söyledi. Bakan hava trafiğinde büyük aksamalar da olabileceğini vurguladı.

Bakan Reid dün de İngiltere'nin İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana hiç bu kadar tehdit altında olmadığını söylemişti.

BLAIR BUSH'U HABERDAR ETTİ 
    
İngiltere Başbakanlık sözcüsü ise İngiltere Başbakanı Tony Blair'in önlenen terörist plandan ABD Başkanı George Bush'u haberdar ettiğini söyledi. 

Sözcü, önceki gün tatile çıkan Blair'in Londra ile sürekli temas halinde olduğunu ve operasyona tam destek verdiğini de belirtti.

ABD'DE DE GÜVENLİK TEHDİDİ ALARM DÜZEYİ ARTIRILDI
    
 Bu arada, Amerikan hükümeti de İngiltere'de bir uçağa yönelik saldırı planının ortaya çıkarıldığının açıklanmasından sonra İngiltere'den ABD'ye ticari uçuşlar için güvenlik tehdidi alarm düzeyini en üst düzeye çıkardı, ülke içindeki ve ABD'ye yönelik tüm seferler için genel güvenlik düzeyini artırdı. ABD İç Güvenlik Bakanlığı, İngiltere'de artırılan güvenlik önlemlerine paralel olarak ülke havacılık sektöründe güvenlik tedbirlerinin artırılması için acil adımlar atıldığını bildirdi. 

Bakanlık açıklamasında, Amerikan hükümetinin, İngiltere'den ABD'ye ticari uçuşlar için tehdit düzeyini ağır tehdit anlamına gelen ”kırmızı” düzeyine yükselttiği belirtildi. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle