Dünya Haberleri

DÜNYA

  Havada dehşet anları

  Hürriyet Haber
  24.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Punk’çı bir Japon elinde 20 cm'lik bıçakla uçak kaçırıp pilotu öldürüce dev jumbo jette 50 dakika süreyle dehşet yaşandı. Yardımcı pilotun son dakika müdahalesiyle düşmekten kurtulan uçağı kaçıran korsan ‘Kötü niyetim yoktu. Sadece uçak kullanmak istemiştim’ dedi.

  Japontya'da iç hat seferi sırasında bir Boeing 747'yi kaçıran hava korsanı, pilotu bıçaklayarak öldürünce uçak az kalsın yere çakılıyordu. İçinde 517 yolcu ve mürettebat bulunan jumbo jet son anda yardımcı pilot tarafından yere indirildi.

  Dün başkent Tokyo'dan Sapparo kentine gitmek üzere havalandıktan sonra kaçırılan, All Nippon Havayolları'na (ANA) ait uçaktakiler 50 dakika süreyle dehşeti yaşadı. Saçları punk tarzında kesilmiş 28 yaşındaki eli bıçaklı şahıs, kalkıştan hemen sonra kokpite dalarak yardımcı pilotu zorla dışarı attı. Sonra kaptan pilotun yanına oturdu ve uçağı otomatik pilottan çıkarmaya çalıştı. Ancak başarılı olamadı ve uçak hızla irtifa kaybetmeye başladı.

  Bunun üzerine 51 yaşındaki kaptan pilot Naoyuki Negaşima müdahalede bulunmak istedi, ancak korsan elindeki 20 cm'lik bıçağı pilotun boynuna sapladı. Pilotkanlar içinde yere serildi. Korsanın bir anlık gafletinden yararlanan dört kişilik kokpit ekibi saldırıya geçti ve korsan etkisiz hale getirildi. Yardımcı pilot Kazuyuki Kogato, hızlı irtifa kabyeden uçağın kontrolünü son anda ele geçirmeyi başardı. Kuleyle temasa geçen yardımcı pilot, Tokyo'nun Haneda Havaalanı'na ineceğini ve pilot için ambulans istediğini bildirdi, ancak pilot uçak yere inmeden öldü.

  Japon medyasında yer alan haberlere göre adı açıklanmayan hava korsanı polis sorgusunda, ‘Uçağı kendim kullanmak istemiştim. Amacım göklerde süzülmekti’ dedi. Ayrıca polisin tam olarak anlayamadığı garip konuşmalar yaptı. Korsanın uçağı neden kaçırdığı konusunda resmi açıklama yapılmadı, ancak bazı kaynaklar korsanın Tokyo'nun batısındaki ABD hava üssüne gitmek istediğini söylediler.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı