GeriDünya Hatun Sürücü davası yine ertelendi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hatun Sürücü davası yine ertelendi

Hatun Sürücü davası yine ertelendi

Almanya’nın başkenti Berlin’de 7 Şubat 2005’te Hatun Sürücü’nün kardeşi Ayhan Sürücü tarafından öldürülmesine ilişkin, iki kardeşin de ‘tasarlayarak kasten öldürmeye yardım’ suçundan yargılanmasına devam edildi.

ANADOLU 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar Alparslan ve Mutlu Sürücü ile avukatları katıldı. Duruşmada, Cumhuriyet Savcısı Eyüp Kara esas hakkındaki mütalaasını sundu. Mütalaada, Hatun Sürücü’nün öldürülmesi kararının ailenin hangi fertleri tarafından hangi şartlarda alındığının açık olarak tespit edilemediği vurgulanarak, sanıkların silah temin etme, olay öncesinde ve sırasında yardım, suç işleme kararını teşvik ve güçlendirme gibi eylemlerinin suç işlenmesine yardım eden vasfında olduğu belirtildi.
Sanıklar Alpaslan ve Mutlu Sürücü’nün bu şekilde ‘töre saiki ile kardeşi kasten öldürmeye yardım’ suçunu işledikleri savunulan mütalaada, 15’er yıldan 20’şer yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi.      

DURUŞMA ERTELENDİ

Mütalaada ayrıca sanıklar hakkında yurt dışına çıkış yasağı şeklinde adli kontrol tedbirinin uygulanması da istendi.
Mütalaaya ilişkin diyecekleri sorulan sanık Alpaslan Sürücü’nün avukatı Eylem Kayabalı, mütalaaya katılmadıklarını belirterek, “Müvekkilim tüm duruşmalara eksiksiz olarak katılmıştır. Tüm sorulara eksiksiz ve samimi olarak cevap vermiştir. Cumhuriyet Savcısı’nın adli kontrol kararı verilmesi yönündeki talebine katılmıyoruz. Esasa ilişkin son savunmamızı yapmak için süre talep ediyoruz” dedi.
Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, duruşmaları takip ettikleri ve sabit ikamet sahibi oldukları gerekçesiyle sanıklar hakkında adli kontrol uygulanması yönündeki talebin reddine karar verdi.
Sanık avukatına esas hakkındaki savunmasını hazırlaması için süre verilmesine karar veren heyet, duruşmayı erteledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle