GeriDünya Hatemi'ye molladan rahat yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hatemi'ye molladan rahat yok

İran'ın muhafazakar çizgisinin sulandırılmasına karşı çıkan mollalar ılımlı Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'ye yönelik kampanyalarına hız verdi. Hatemi'ye yakınlığıyla tanınan Tahran Belediye Başkanı Gulamhüseyin Kerbaşçi, zimmete para geçirme suçlamasıyla tutuklandı. Hatemi, ABD'yle ilişkileri yumuşatmaya çalışırken, İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD'yi ‘küstahlıkla’ suçladı.

Hamaney, Hac için gittiği Suudi Arabistan'da yaptığı açıklamada, ‘İran ulusu ve hükümeti, nasıl olur da kalbi kötülükle dolu ve darbe fırsatı arayan bir düşmana elini uzatır?’ dedi. Hamaney, ABD'yi ‘dünyanın küstahı’ olarak niteledi ve İranlı yetkililerin kabul etmemesine karşın, ABD'nin, ‘İran’ın kendisiyle ilişkiler kurmak istediğini' iddia ettiğini söyledi.

ABD'nin, geçen 50 yıl boyunca İran'a karşı suçlar işlediğini, ancak hazırladığı gizli oyunlarda hep başarısız olduğunu öne süren Hamaney, ‘İran, nasıl olur da bugün bile elinde zehirli bir hançer bulunan düşmanın zehirli gülümsemesine aldanır?’ diye konuştu.

Bazı yerel yöneticilerin kamu fonlarını zimmete geçirmelerine izin vermekle suçlanan Tahran Belediye Başkanı Kerbaşçi'nin tutukluluğu da sürüyor. Tahran Genel Savcılığı'ndan yapılan açıklamaya göre fonların zimmete geçirilmesi için emir bizzat Kerbaşçi tarafından verildi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle