Dünya Haberleri

DÜNYA

  Hatemi diyalog arıyor

  Hürriyet Haber
  23.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, bütün ülkelerle ilişkileri normalleştirmek istediklerini bildirdi. Hatemi, önceki gece BM genel kurulunda yaptığı konuşmada, ‘‘Karşılıklı saygı temelinde, bütün ülkelerle diyalog kurmak, ilişkilerimizi normalleştirmek istiyoruz’’ dedi.

  ABD'nin adını vermeden, komşularla ve öteki ülkelerle ilişkilerin dengeli bir şekilde geliştirilmesini istediklerini belirten Hatemi, ‘‘Normalizasyon, haklarımızın ve egemenliğimizin tanınması esası üzerinde gerçekleşmeli’’ diye konuştu.

  ABD-İran ilişkileri, 1979 yılından beri kesik bulunuyor. Hatemi'nin Cumhurbaşkanı seçilmesinden bu yana ABD-İran ilişkilerinde ihtiyatlı bir yakınlaşma göze çarpıyor. Hatemi, son 12 yıl içinde ABD'ye gelen ilk İran Devlet Başkanı oluyor.

  AFGANİSTAN SORUNU

  Afganistan sorununa da değinen Hatemi, BM ve İKÖ gözetiminde görüşmeler yapılmasını önerdi.

  Afganistan'da bütün dini, etnik ve siyasi grupların temsil edileceği geniş tabanlı bir hükümet kurulmasının, Afganistan'a huzurun gelmesini sağlayacak tek yol olduğu görüşünü dile getiren Hatemi, ‘‘BM, İKÖ ve ilgili ülkelerin de yardımlarıyla, savaşan tarafların hepsini aynı masa etrafında toplamalı’’ diye konuştu.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı