Dünya Haberleri

DÜNYA

  Hastalar morgda

  Doğan ULUÇ NEW YORK
  10.09.2005 - 01:39 | Son Güncelleme:

  Ünlü TV sunucusu Oprah Winfrey ile birlikte kasırganın vurduğu New Orleans’a giden ünlü kalp cerrahı Mehmet Öz, gördüklerinden dehşete düştü. Ağır hastaların morga atıldığını belirten Öz, ‘Superdome Stadı’na sığınanlar tuvaletlerini orta yere yaptıkları için, nefes almak imkansız’ dedi.

  KATRİNA kasırgasının yıktıktan sonra seller altında bıraktığı New Orleans’a giden tanınmış kalp cerrahı Dr.Mehmet Öz ‘20 yıllık doktorum, Amerika’da bir yerde bu kadar çok sayıda, böylesine kötü durumda ve ölüme terkedilmiş hasta görmedim’ dedi.

  Columbia Presbyterian Sağlık Merkezi’nin Kalp Hastalıkları Enstitüsü Direktörü Mehmet Öz, Hürriyet’e şunları söyledi:

  ‘New Orleans Uluslararası Havalimanı’nı hastaneye dönüştürmüşler. Binlerce hastayı getirip, özel uçaklarla diğer kentlere sevkediyorlar. Yaşamlarından ümit kesilmiş olanları ise, havalimanında derme çatma kurulan geçici bir morga yerleştirmişler.

  Doktor yok: Doktor olmayan görevliler, bu kritik durumdaki hastaların ölüp ölmediğini dışardan seyrediyorlar. Ama doktor yok etrafta. Ben, içeri girerek ölmüş olanların üstüne branda çektim.

  Daha sonra 50 bini aşkın kişinin su baskınından kaçarak sığındıkları Superdome stadyumu ve toplantı-sergi merkezi Convention Center’a gittim. Gördüğüm manzara inanılacak gibi değildi. İçerdekiler tuvaletlerini orada yapıyorlar, kokulara tahammül etmek mümkün değil. Su, yiyecek yok, klima çalışmıyor. Nefes almak dahi güç. İnsanların insanlığını götürmüşler.

  Kaldırımda cesetler: Yürüyerek yaptığım turda, sokak ortasında, kaldırım üstünde can vermiş pek çok insan gördüm. Amerika’da hiç kimse bu çapta bir doğa felaketini beklemiyordu. İnanması güç bir olaydı bu.’

  İLAÇSIZLIKTAN ÖLDÜLER

  Ekranların ünlü sunucusu Oprah Winfrey’le birlikte New Orleans’a giderek dört gün kalan Dr.Mehmet Öz, bazı hastaların, ihtiyacı olan ilaçları alamadıkları için öldüklerini sözlerine ekledi.

  Zorla tahliye başladı

  ABD’de, felaket bölgelerinde ve özellikle de Katrina kasırgasından en çok zarar gören kent olan New Orleans’ta uyuşturucuyla mücadele ajanları, askerlerin de desteğiyle evlerini terk etmeyi reddedenleri zorla tahliyeye başladı. Kentten ayrılmayı kabul etmeyenler, kelepçelenerek tahliye merkezlerine götürülüyor. Ancak, kentin daha az zarar gören ve yaşamaya uygun semtlerinden de halkın zorla tahliyesi, tepkilere neden oluyor.

  CHENEY’E KÜFÜR

  Nitekim afet bölgesini ziyaret eden Başkan Yardımcısı Dick Cheney de tepkilerden nasibini aldı. Cheney, Mississippi’deki Biloxi kasabasında, yardım çalışmalarını denetlerken kendisine, ‘Git de kendini becer’ diye küfür edildi. Oldukça şaşıran Cheney, ‘Bana ilk kez böyle hitap ediliyor’ dedi. Yardım çalışmaları kapsamında, Başkan George Bush kasırgadan etkilenen her aileye ilk etapta 2’şer bin dolar verileceğini söyledi.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı