GeriDünya Harry Potter serisinin son kitabına tepki
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Harry Potter serisinin son kitabına tepki

Harry Potter serisinin final kitabı "Harry Potter ve Ölümcül Takdis", İsrail'de satışa çıkmadan tartışmaların odağına yerleşti.

Dünya genelinde 64 dile çevrilen, 325 milyondan fazla satan Harry Potter serisinin son kitabı, "Harry Potter ve Ölümcül Takdis", tüm dünyada 21 Temmuz Cumartesi günü satışa sunulacak.

Ancak 21 Temmuzun İsrail'de dinen kutsal sayılan ve çalışılması yasak olan Şabat'a denk gelmesi, kitabın satışa çıkarılmasıyla ilgili tartışmaları da beraberinde getirdi. Kitapçıların, kitabı daha önce satışa sunmaları ise yasak.

Kitabın Şabat'ta satışa sunulacak olması, koalisyonun Ortodoks partileri dahil aşırı dinci kesimlerin tepkisine neden oldu. Başbakan Yardımcısı, Sanayi ve Ticaret Bakanı ve aynı zamanda Şas Partisi Başkanı Eliyahu Yişai, Cumartesi günü özel bir organizasyonla saat 02.01'den itibaren kitabı piyasaya sürmeyi planlayan kitapçıları para cezasına çarptırmakla tehdit etti.

Yişai, kitapevlerinin satışı Cuma günü Şabat başlamadan önceki saatlere almaları ya da Şabat sonrasına bırakmalarını istedi.

Yişai, Yedioth Ahranot gazetesine yaptığı açıklamada, "Öteki ülkelerin aynen taklit edilmesi isteklerine bir sınır koymak zorundayız. Çok sayıda çalışanın, bu kitabın satışı için işe gelmek zorunda olması ve Şabat'ın ruhuna zarar verilmesi kabul edilemez" diye konuştu. Yişai, bu durumda Çalışma ve Dinlenme Yasası'nı ihlal edenler hakkında suç duyurusunda bulunacağını ve ceza ödemelerini isteyeceğini de dile getirdi.

Birleşik Tevrat Yahudiliği partisinden milletvekili Avraham Ravitz de kitabın satışa çıkarılma zamanını eleştirdi ve "Bu yeni çağda, İsrail'de ve dünyada çocuklar için adeta bir eğitim aracı haline gelmiş bu kitap ve zayıf içeriği bir yana, bu kitap, Şabat'ın kutsallığını ayaklar altına alarak, kutlama programı ile yaraya tuz basıyor" diye konuştu.

Ravitz, "Maymunlar gibi kendimizi kaptırıp, özellikle kutsal Şabat'ı çiğneyerek, dünyayı böyle bir alt kültürle taklit etmemize gerek yok" dedi.

Serinin son kitabını merakla bekleyenler, Cumartesi günü saat 02.01'den itibaren, düzenlenen çeşitli etkinliklerle kitabın İngilizce versiyonuna kavuşma imkanını bulacaklar.

İsrail'deki Steimatzky kitap zinciri, satışlara Cuma geceyarısından sonra Tel Aviv limanında büyük bir etkinlikle başlamayı planlıyor. Steimatzky, eleştirilere karşı yaptığı açıklamada, yurt dışındaki yayıncı ile yapılan anlaşma doğrultusunda, tüm dünya ile aynı anda satışa başlama yükümlülüğü altında olduklarını duyurdu.

Aynı şekilde diğer bazı büyük kitapevleri de çeşitli organizasyonlar düzenleyecekler ve yeni kitap, kitapevlerinin raflarında Cumartesi günü
yerini alacak. Kitabın yazarı J.K. Rowling, yeni kitapta iki karakterin öldüğü işaretini vererek, bunlardan birinin Harry'nin olduğu
spekülasyonlarına yol açmıştı.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle