GeriDünya Harrazi: ABD İran'dan yardım istedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Harrazi: ABD İran'dan yardım istedi

İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi, Amerikan yönetiminin Irak'taki şiddetin son bulması için İran'dan yardım istediğini söyledi.

Harrazi, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra gazetecilere yaptığıaçıklamada, Amerikalıların, ABD'nin İran'daki çıkarlarını temsil eden İsviçre Büyükelçiliği aracılığıyla, Irak'taki krizi çözmek için kendilerinden yardım istediğini ve Tahran yönetiminin çatışmada arabuluculuk yapma gayreti içinde olduğunu belirtti.

Daha önce Irak konusunda ABD ile diyalog içinde olduklarını, ancakhiçbir sonuç elde edilemeyeceğini gördükten sonra diyaloğu kestiklerini söyleyen Harrazi, ''Amerikalılar söz veriyorlar, ancak verdikleri sözleri tutmuyorlar. Onlar yanlış yol izliyorlar. İran mümkün olan en kısa zamanda iktidarın Irak halkına verilmesi için bu ülkedeki sorunların çözümüne yardımcı olmak amacıyla üstün gayret gösteriyor. Çözüm işgalcilerin Irak'ı terk etmesinden geçiyor'' dedi.

İran ve ABD'nin Irak ile ilgili ne zaman görüşmeler yaptığını ve ne zaman bu görüşmelerin kesildiğini açıklamayan Harrazi, ''İran iddia edildiği gibi komşularının içişlerine karışmamaktadır. Amerikan yönetimi Iraklı din adamları ve Irak'ın komşularıyla danışmalarda bulunmalıdır. Gücüne güvenerek ciddi sonuçlara yol açabilecek büyük hata yapıyor. Amerikalılar Irak halkının psikolojisini bilmiyor. Onlardaha fazla hata yapmaktan kaçınmalı'' diye konuştu.

İRAN YÖNETİMİ IRAK'A BARIŞ ELÇİSİ GÖNDERDİ

İran yönetimi, Dışişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkiliyi, ayaklanmaların sona ermesine yardımcı olmak amacıyla Irak'a gönderdi.

İran resmi haber ajansı İRNA'nın haberine göre, Dışişleri Bakanlığı'nın Basra Körfezi İşleri Müdürü Hüseyin Sadıgi, ''olayları yerinde incelemek ve krize çözüm bulmanın yollarını araştırmak için'' Irak'ın başkenti Bağdat'a gitti.

ABD liderliğindeki koalisyon güçlerinin Irak'taki işgallerini şiddetle kınayan ve bu güçlerin Irak'ı terk etmesi çağrıları yapan İran yönetimi, bunlara karşı ayaklanma başlatan Şii Muktada El Sadr'ı desteklemiyor.

İran, Irak Geçici Yönetim Konseyi üyesi Abdülaziz El Hekim liderliğindeki Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi'ne (IİDYK) yakın duruyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle