GeriDünya Hariri’ye suikast
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hariri’ye suikast

1975-90 yılları arasındaki iç savaşta harap olan Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta terör hortladı. Bombalı saldırıda eski Başbakan Refik Hariri’nin de aralarında bulunduğu 15 kişi öldü, 100 kişi de yaralandı.

LÜBNAN’da dün iç savaş yıllarını hatırlatan bir bombalı saldırıda eski başbakan Refik Hariri’nin de aralarında bulunduğu 15 kişi öldü. Saldırıda eski Ekonomi Bakanı Bassel Fleyhane dahil 100’e yakın kişi de yaralandı.

Hariri’nin konvoyu Beyrut caddelerinden geçerken patlayan bomba ortalığı cehenneme çevirdi. Patlamanın şiddetiyle yolda 10 metrelik bir çukur açılırken, Beyrut’un ünlü St George Oteli’nin bazı balkonları yıkıldı. Aralarında bir İngiliz bankası ve Phoenicia Oteli’nin de bulunduğu başka binaların da hasar gördüğü patlamada en az 20 otomobil alev aldı. 350 kilogram TNT kullanıldığı belirlenen saldırıda, patlayıcıların bir araca mı yoksa sokağa mı yerleştirildiği araştırılıyor.

Lübnan hükümeti, ülkede 3 günlük yas ilan etti ve Hariri’nin cenaze töreninin çarşamba günü düzenleneceğini duyurdu. BM Genel Sekreteri Annan’ın kınadığı saldırıyı, adı daha önce hiç duyulmamış ‘Büyük Suriye’de Cihad ve Zafer’ adlı bir örgüt üstlendi. Örgüt, El Cezire televizyonuna gönderdiği video kasette, ‘tiran’ olarak nitelendirilen Hariri’nin Suudi Arabistan ile ilişkileri nedeniyle öldürdüğü ifade edildi. Lübnan’daki muhalefet liderleri ise Hariri’nin öldürülmesinden Lübnan ve Suriye hükümetlerini sorumlu tuttu. Bir grup gösterici de Baas partisinin Lübnan bürosu önünde toplanarak Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın fotoğrafını yaktılar.

DOLAR MİLYARDERİYDİ

Beyrut’ta 1975-90 iç savaşı sırasında sık sık meydana gelen bombalı saldırılar savaşın bitmesiyle pek rastlanmaz olmuştu. Ancak hükümet ve muhalefet grupları arasında gerginliğin yükseldiği geçen Ekim ayında Beyrut’ta infilak eden bombalı otomobil, bir muhalif politikacıyı yaralamış, şoförünü de öldürmüştü. 2003 yılında 3.8 milyar dolarlık servetiyle Forbes Dergisi’nin en zenginleri arasında yer alan Hariri, Sünni Arap’tı ve iç savaş sona erdikten sonra 12 yıl ülkeyi yönetmişti. Ekim ayında görevi bıraktığından bu yana muhalefet saflarında yer alan Hariri, Suriye yanlısı Devlet Başkanı Emile Lahoud ile yıllardır rekabet içindeydi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle