GeriDünya Hangisini başbakan yapsam
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hangisini başbakan yapsam

Hangisini başbakan yapsam
refid:14667434 ilişkili resim dosyası

Liberal Demokrat Clegg, seçimde elde ettiği anahtar konum nedeniyle yoğun baskı altında. Dün iki başbakan adayıyla Zafer Günü törenlerine katılan Clegg’in kimi seçeceği merak konusu.

İNGİLİZ medyası, sandıktan 3. parti olarak çıkan ve kurulacak koalisyon veya azınlık hükümeti için kilit isim haline gelen Liberal Demokrat Parti lideri Nick Clegg’e, “Vakit geçirmeden anlaş, hükümet kurulsun” baskısı yapmaya başladı. Ancak hükümet konusunda sadece medya değil, ülke de ikiye bölünmüş durumda. Bir kesim Clegg’in Muhafazakârarlar ile hükümet kurmasını isterken, diğer kesim de İşçi Partisi’ne destek vermesinden yana tavır koyuyor.

Bu baskılar arasında, parlamentoda çoğunluğu sağlayamayan Muhafazakârr Parti ile Liberal Demokrat Parti, koalisyon pazarlıklarına dün başladı. İki partinin yetkilileri, görüşmelerin daha alt düzeyde bugün de süreceğini, ancak yarın akşamdan önce iki parti arasında bir anlaşma sağlanmasının beklenmediğini duyurdu. Cameron ile Clegg, özellikle seçim sisteminin değiştirilmesi, AB ile ilişkiler, göç politikası gibi konularda birbirlerinden farklı politikaları savunuyor. Dolayısıyla hükümeti kurma çalışmalarında bu iki parti arasında sıkı pazarlıklar yapılması bekleniyor. Bazı gazeteler Liberal-Muhazakâr koalisyonunu desteklerken bazıları ise Clegg’e İşçi Partili Başbakan Gordon Brown ile ortaklığı önerdi.

Müslüman kadın vekil

Ruşanara Ali (35) adlı Bangladeşli kadın aday, İşçi Partisi’nden Doğu Londra bölgesinden katıldığı seçimi rahat bir şekilde kazanarak tarih yazdı. Ruşanara Ali, İngiliz Avam Kamarası’na giren ilk Müslüman kadın vekil oldu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle