GeriDünya Hamburg Adalet Bakanlığı işkence iddialarını doğruladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamburg Adalet Bakanlığı işkence iddialarını doğruladı

Almanya'nın Hamburg eyaleti Adalet Bakanlığı, Der Spiegel dergisinde yayımlanan, “Hamburg'daki bazı cezaevlerinde mahkumların soyularak yataklara bağlandığı” iddialarını kısmen doğruladı.

Hamburg Adalet Bakanlığı sözcüsü Carsten Grote, 2005 yılının yaz aylarında iki mahkumun soyularak yatağa bağlandığını doğrularken, bu uygulamanın ceza yasasına dayanarak yapıldığını belirtti.

Kendilerine ve cezaevi görevlilerine zarar vermesi muhtemel olan mahkumların soyundurulup bağlanarak etkisiz hale getirildiğini belirten Grote, bu uygulamanın en son çare olarak yapıldığını ifade etti. Grote, Hamburg Adalet Bakanlığı'nın olay çıkaran mahkumların soyularak yatağa bağlanması şeklinde bir talimatı olmadığına da dikkat çekti.

Ernst Medecke adlı bir avukat, Alman Der Spiegel dergisinin yarın yayımlanacak sayısında yaptığı açıklamada, Hamburg Adalet Bakanlığı'nın “olay çıkaran mahkumların gerektiğinde zorla soyulması” şeklinde bir talimat verdiğini ve Hamburg'da en az üç kez mahkumların çıplak olarak yataklara bağlandığını iddia etmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle