GeriDünya Hamas'tan direnişe son verme koşulu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamas'tan direnişe son verme koşulu

Filistin'de 25 Ocak genel seçimini büyük farkla kazanan Hamas'ın siyasi önderi Halid Meşal, örgütün ”İsrail'in Filistin topraklarından çekilmesi halinde silahlı direnişe son vereceğini” söyledi.

Meşal, Rus gazetesi Nezavissimaia Gazeta'ya verdiği demeçte, ”İsrail haklarımızı tanır, işgal ettiği topraklardan çekilirse, Hamas ve onunla beraber Filistin halkı, silahlı direnişe son verme kararı alacaktır” dedi.

İsrail'in 1967 savaşı öncesi sınırlarına çekilmesi gerektiğini belirten Meşal, önceki açıklamalarından farklı olarak, İsrail'in Filistin halkının kendi yazgısını kendi çizme hakkını kabul etmesi durumunda uzun süreli bir ateşkesten yana olduklarını söyledi.

Yol Haritası barış planına bağlı olmadığını da ifade eden Meşal, ”Kimse Yol Haritası'nın gerekliliklerini yerine getirmediği için Filistinliler de buna uymayı düşünmüyor” diye konuştu.

Meşal, Suriye'nin başkenti Şam'da BBC'ye yaptığı açıklamada, İsrail'e, “1967 savaşı öncesi sınırlarına çekilmesi de dahil koşullarını kabul etmesi durumunda görüşmelere hazır oldukları mesajını göndermek istediğini” belirterek, “Bu Hamas'ın alabileceği bir tutum, ama şimdi değil, ancak İsrail'in Filistinlilerin haklarını tanımasından ve 1967 sınırlarına çekilmek istediğini göstermesi ve bunu kanıtlamasından sonra alabileceği bir tutum” demişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle