GeriDünya Hamas'ın pragmatik lideri Haniye
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamas'ın pragmatik lideri Haniye

Filistin'de 10 yıl aradan sonra yapılan seçimlere ilk kez katılan ve zafer kazanan radikal Hamas'ın kurulacak bir hükümeti “emanet edebileceği” isim olan İsmail Haniye, milis yönetmekle mecliste bulunmak arasında çelişki görmeyen radikal bir siyasetçi.

Seçimlerden sonra alınmaya başlayan sonuçlara bakarak Hamas'ın zaferini ilan eden ilk Hamas üst düzey yetkililerinden olan Haniye, daha sonraki açıklamalarında, iktidarı kaybeden El Fetih ile çalışmaya hazır olduklarını açıklamıştı.
  
1965'ten bu yana Filistin siyasi sahnesinde egemen olan El Fetih'e hitaben, “Sizinle çalışmak istiyoruz, çünkü Filistin halkının göğüslemesi gereken tehditler çok büyük ve mücadele daha çok uzun” demişti.
  
ABD'nin seçim sonuçlarına saygı göstermesi gerektiğini ifade eden Hamaslı yetkili de olan Haniye, gelecekteki siyasi ortaklarını belirlerken başlıca rakibi olan İslami Cihad örgütü dahil, bütün silahlı gruplarla istişarelerde bulunacağını açıklamıştı.
  
Filistinli analiz uzmanlarınca uzun zamandır dinci hareket içindeki “gerçekçi seçenek” olarak değerlendirilen ve mülteci kampında yaşayan 43 yaşındaki Haniye, ak düşmüş sakalı ve her zaman giydiği blazer ceketiyle Hamas bünyesindeki konvansiyonel siyasi savaşım ile silahlı direniş arasındaki iç çekişmeyi temsil eden adam olarak tanınıyor.
  
Hamas militanları Haniye'yi pragmatik, açık fikirli olarak değerlendiriyor. İsrail'e karşı saldırılarda Hamas ve Filistinli fraksiyonların 2005'te fiili bir ateşkesi kabul etmesinde kilit rol oynayan Haniye, Filistin lideri Mahmud Abbas'ın ve silahlı grupların liderleriyle müzakere etmişti.
  
Hamas'ın kalesi Gazze Şeridi'nde, örgütün 2004'te İsrail tarafından öldürülen ruhani lideri Ahmed Yasin'in bürosunun eski şefi olarak saygın bir isim olan Haniye, AFP'ye kısa bir süre önce verdiği demeçte, Filistin topraklarının tamamının kurtulmasına kadar, Hamas'ın silahlı mücadeleye devam etmesiyle demokratik yollardan seçilmiş bir meclise temsilci göndermesi arasında çelişki görmediğini söylemişti. Haniye, “Hamas hem direnişte, hem de mecliste aktif olacak. Bunda çelişki yok” demişti.
  
Aynı demecinde Haniye, “Uluslararası toplumun herhangi bir ülkesiyle ilişki kurmada sorunumuz yok” ifadesini kullanmış, Avrupa ülkeleriyle Hamas liderlerinin temaslarını buna kanıt olarak göstermiş ve bu temasların devam edeceğini söylemişti.
  
1996'daki ilk seçimlerde adaylığını koyan, ancak Hamas'ın seçimlere katılmayı reddetme kararı almasından sonra bu hevesinden vazgeçmek zorunda kalan Haniye'nin, gelecekteki Filistin devletinin ”bütün Filistin'i, yani İsrail'i de kapsamasını ve yeni devletin şeriatla yönetilmesini” istemesi de uluslararası toplumda endişe yaratıyor.
  
Filistin halkının direnişinin hararetli savunucularından biri olan Haniye, başkenti Kudüs olan egemen bir devletten yana ve ancak Hamas'ın bu hedeflerinin gerçek olması halinde silah bırakacağını söylüyor.
  
Mütevazı bir adam görünüşüne sahip olan Haniye, El Fetih yetkililerin Gazze'deki villalarına karşı, kentin en yoksul bölgelerinden biri olan Şatti mülteci kampında yaşıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle