GeriDünya Hamas’ın önemli ismi Gazze’de
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamas’ın önemli ismi Gazze’de

Hamas’ın önemli ismi Gazze’de

Filistinli Hamas’ın sürgünde bulunan iki numaralı ismi Salih el Aruri, önceki gün Mısır sınırındaki Refah Sınır Kapısı’ndan geçerek Gazze Şeridi’ne döndü. Gelişme, İsrail ve Filistin medyasında, “Hamas ve İsrail arasında uzun vadeli bir anlaşma için üçüncü taraflar aracılığıyla yürütülen görüşmelerle alakalı olduğu” yönünde yorumlandı.

HAMAS Başkan Yardımcısı Salih el Aruri, 2010’dan bu yana yurtdışında sürgünde bulunuyordu. Aruri ve beraberindeki heyet, Hamas lideri İsmail Heniyye ve Siyasi Büro üyeleri tarafından karşılandı. İsrail’in Haaretz gazetesi, Tel Aviv yönetiminin söz konusu görüşmelerden “umutlu” olduğunu yazdı. Hamas-İsrail görüşmelerinin son dakikada akamete uğrama ihtimalinin bulunduğu vurgulanan haberde, bununla birlikte “hem Filistin hem de İsrail tarafının görüşmelerin iyi gittiği yönünde sinyaller verdiği” öne sürüldü.

KAHİRE ARABULUCU

Öte yandan, İsrailli Yediot Ahronot gazetesi de Aruri’nin, “Gazze’ye girişine izin veren İsrail’in kendisini herhangi bir saldırıyla hedef almayacağı yönünde Mısır üzerinden güvence verdiğini” kaydetti. Mısır’ın arabuluculuğunda yürütüldüğü iddia edilen Hamas-İsrail görüşmelerinde Birleşmiş Milletler (BM) Ortadoğu Özel Koordinatörü Nicolay Mladenov’un önemli bir rol oynadığı bilgisine de yerel basında çıkan haberlerde yer verildi. Anadolu Ajansı muhabirinin Hamas’a yakın kaynaklardan edindiği bilgiye göre, birkaç gündür Mısır’ın başkenti Kahire’de bulunan Hamas’tan üst düzey bir heyet, Mısır istihbaratıyla, Filistin ulusal birliği ve İsrail ile Gazze’deki direniş örgütleri arasında uzun vadeli bir ateşkes anlaşması sağlanması için yoğun görüşmeler yürütüyor.

BİLGİ NOTU: Lübnan merkezli El Ekber gazetesinin haberine göre, Hamas, İsrail ile 5 yıl boyunca ateşkes sağlayacak bir plan üzerinde düşünüyor. Mısır destekli plana göre, Hamas cephesi kuşatma altındaki Gazze sınırındaki ‘yanan uçurtma’ benzeri eylemlerine son verecek. Aşamalar halinde uygulanacağı belirtilen ateşkesin başında, Hamas’ın sınırdaki eylemlerinden vazgeçmesi durumunda Karem Şalom ve Refah sınır kapıları açılacak. Ateşkesin ikinci aşamasında ise Gazze’deki halkın yaşam koşullarının iyileştirilmesi için adımlar atılacak.

Netanyahu yurtdışı ziyaretini iptal etti

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ilerleyen günlerde Kolombiya’ya yapmayı planladığı ziyareti “Gazze’deki gelişmeler nedeniyle iptal ettiğini” açıklaması İsrail basınında, Tel Aviv yönetimi ile Filistinli taraflar arasında yürütüldüğü öne sürülen görüşmelerin yoğunlaşacağı yönünde değerlendirildi. Haaretz, İsrail Güvenlik Kabinesi’nin Hamas ile muhtemel bir anlaşmayı görüşmek üzere yarın toplanmasının beklendiğini yazdı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle