GeriDünya Hamas'ın belgesini 'gerçekten' çöpe attı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamas'ın belgesini 'gerçekten' çöpe attı

Hamas'ın belgesini 'gerçekten' çöpe attı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, sosyal medyada yayınlanan konuşmasının sonunda Hamas'ın geçen hafta açıkladığı yeni siyaset belgesini buruşturup yanındaki çöp kutusuna attı. İsrail Başbakanı, "Bu nefret dolu belge nerede olmayı hak ediyor? İşte burada" dedi.

Hamas'ın Filistin devletini kurması durumunda İsrail'i yok etmek için uğraşacağını öne süren İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Hamas'ın yeni siyaset belgesini sembolik olarak 'çöpe attı'. Filistin'deki Gazze şeridini yöneten Hamas, geçen pazartesi yayınladığı yeni vizyonu ve siyaset belgesinde 1967 sınırlarına göre bir Filistin devletinin kurulmasını ilk kez kabul etmişti. Belgede uzun zamandır savunulan 'İsrail devletinin yıkılması' çağrısı yer almazken, 'İsrail devletinin varolma hakkı' yine reddedilmiş ve 'silahlı direnişin' devam etmesi kararlaştırılmıştı. İsrail hükümeti ise belgenin uluslararası toplumu Hamas'ın daha ılımlı hale geldiği konusunda yanıltma amacı taşıdığını savunuyor.

Hamas ise yeni siyaset belgesini yırtan Netanyahu'nun davranışını ırkçı bir davranış olarak niteledi. Hamas’ın sözcüsü Sami Ebu Zuhri, yaptığı yazılı açıklamada, “Netanyahu’nun Hamas’ın yeni siyaset belgesini yırtması zayıfların eylemidir ve Netanyahu’nun güç ve etkisinin göstergesidir.” dedi. Netanyahu’nun Hamas’ın belgesini yırtmasını ırkçı bir davranış olarak niteleyen Zuhri, “Uluslararası kamuoyunu Netanyahu’nun bu ırkçı davranışına karşı durmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

'NEFRET DOLU' 

İsrail Başbakanı Netanyahu sosyal medyada pazar günü yayınlanan 97 saniyelik klipte medyanın 'yalan haberlerle' kandırıldığını öne sürdü. Arka planda duygusal bir müziğin çaldığı klipte masasında otururken görülen açıklamasını İngilizce yapan Netanyahu belgenin 'nefret dolu' olduğunu ve 'dünyaya yalan yaydığını' savundu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle