GeriDünya Hamas'dan İsrail'e gözdağı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamas'dan İsrail'e gözdağı

Hamas'dan İsrail'e gözdağı
refid:15164024 ilişkili resim dosyası

Hamas'ın Şam'da yaşayan siyasi büro şefi Halid Meşal, "İsrail tüm Filistinli mahkumları serbest bırakana kadar İsrailli askerleri kaçırmaya devam edeceklerini" söyledi.

Suriye'nin başkenti Şam'da bir törende yaptığı konuşmada Meşal, "(Dört yıl önce kaçırılan İsrailli esir asker) Gilad Şalit tek olmayacak. bütün mahkumlarımızı serbest bırakıncaya kadar düşmanın asker ve subaylarını kaçırmaya devam edeceğiz. Benim mesajım bu" dedi.

Meşal, "Arabuluculara söylüyorum: Müzakerelere yeniden başlamaya hazırız, ama taleplerimizden vazgeçmeyeceğiz. Şalit, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu haklı taleplerimize yanıt vermeyi kabul ederse özgür olacak" diye konuştu.

Meşal, konuşmasında ayrıca İsrail yönetimini bir kez daha, Hamas ile mahkum değişimini bozmakla suçladı.

Askerlerinin kaçırılması konusunda oldukça hassas olan İsrail'de, Netanyahu'nun Hamas'la esir değişimi için anlaşmasını isteyen binlerce kişi dün 12 gün sürecek bir yürüyüş başlattı.

Hamas, Şalit'in teslim edilmesi karşılığında İsrail hapishanelerinde tutulan ve aralarında üst düzey örgüt yetkililerinin de bulunduğu yüzlerce Filistinli'nin serbest bırakılmasını şart koşuyor. İsrail hükümeti bu teklife soğuk bakarken, geçen dört yıllık süre zarfında psikolojik olarak yıpranan İsrail halkı ise bu teklifin kabul edilmesini istiyor. Yapılan son ankete göre, İsrail halkının yüzde 72'si Şalit'in serbest kalması için yüzlerce militanın serbest kalmasına razı.

Meşal, İsrail askeri Gilad Şalit'in serbest bırakılması amacıyla serbest bırakılması amacıyla, taleplerini karşılaması koşuluyla, İsrail ile dolaylı görüşmelere yeniden başlamaya hazır olduklarını söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle