Dünya Haberleri

DÜNYA

  Hamas: Üç liderimiz öldürüldü

  hurriyet.com.tr
  22.08.2014 - 01:18 | Son Güncelleme:

  İsrail'in Gazze'ye düzenlediği hava saldırılarında üç üst düzey Hamas liderinin öldürüldüğü açıklandı. İsrail, üç komutanın öldürüldüğü saldırının ordu ve iç istihbarat servisi "Şabak" işbirliğinde gerçekleştirildiğini duyurdu.

  Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el Kassam Tugayları tarafından yapılan açıklamada, söz konusu liderlerin isimlerinin Raid el Attar, Muhammed Ebu Şemmale ve Muhammed Berhum olduğu belirtildi.

  İsrail ordusu henüz konu ile ilgili bir açıklama yapmadı. Komutanların ölümü, İsrail’in 8 Temmuz’da Filistin’e karşı başlattığı operasyonda Hamas tarafının en üst düzey kaybı olduğu belirtiliyor.

  AA muhabirinin Hamas'a yakın kaynaklardan aldığı bilgiye göre, Kassam Tugayları liderleri, Gazze'nin güneyindeki Refah kentinin Tel es-Sultan bölgesinde bir eve düzenlenen saldırıda yaşamını yitirdi.

  Saldırıda dört Filistinli'nin daha hayatını kaybettiğini, 45 kişinin de yaralandığını aktaran kaynaklar, söz konusu evin, 9 füzeyle hedef alındığını ve tamamıyla yıkıldığını kaydetti.

  Anadolu Ajansı'nın haberine göre, İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabında, düzenledikleri saldırıyla Kassam komutanları Raid el-Attar ve Muhammed Ebu Şemmale'nin hedef alındığını ve saldırının ordu ile Şabak işbirliğinde gerçekleştirildiğini belirtti.

  Attar'ın, Hamas'ın Refah bölge sorumlusu olduğunu öne süren Adraee, "Attar İsrailli asker Gilad Şalit'in kaçırılması da dahil İsrail karşıtı faaliyetin başında bulunuyordu" iddiasında bulundu.

  Attar'ın, Hamas adına Refah bölgesinde ve Sina üzerinden yürütülen operasyonları komuta ettiğini ileri süren Adraee, Ebu Şemmale ise 90'lı yıllarda Attar ve Kassam'ın Komutanı Muhammed ed-Dıyf'le Gazze'nin güney bölgesinde İsrail'e karşı yürütülen onlarca operasyondan "sorumlu olduğunu" savundu.

  “İSRAİL BUNUN BEDELİNİ ÖDEYECEK”
  Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, yaptığı açıklamada, İsrail'in katliamlarına tepki göstererek, şunları kaydetti:

  "İsrail'in Refah'ta Hamas liderlerine yönelik suikast düzenlemesi, İsrail'in işlediği büyük suçlardandır, bu tür saldırılarla Filistinlilerin iradesini ve direnişini kırmayı başaramayacak. İsrail'in işlediği cürümler, direnişçileri zayıflatamaz. İsrail, bunun bedelini ödeyecektir."

  Etiketler: filistin , hamas , israil , gazze , Hamas lideri
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı